e përditshme info-analitike
Universiteti Marin Barleti

 


Bota
donne-camorra

“Padrinet”, koha e grave në krye të klaneve mafioze

Në Italinë e Jugut, nga Siçilia në Kampania, nëna dhe bashkëshorte zënë “postet” e burrave dhe bijve që bien në pranga. “L’Espresso” sjell rastet e dy prej tyre, Ilenia Beloko dhe Nuncia Graviano Papa Franç...


Ministri-i-Punëve-të-Jashtme-i-Kosovës-Enver-Hoxhaj-ka-pritur-në-takim-shefen-e-re-të-Zyrës-Ndërlidhëse-të-Greqisë-në-Prishtinë-ambasadoren-Konstantina-Athanassiadou.

Ministri Hoxhaj: Greqia, partner rajonal i Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka takuar shefen e re të Zyrës Ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, ambasadoren Konstantina Athanassiadou, ku konfirmuan angazhimin dhe mbështetjen që dy vendet...gjeneve-marreveshja-per-ukrainen-280x200

Arrihet marrëveshja në Gjenevë mes Ukrainës dhe Rusisë

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka thënë se në takimin katërpalësh në Gjenevë është arritur pajtueshmëri për uljen e tensioneve në Ukrainë. Ai ka thënë se katër palët janë pajtuar për të kërk...


ukraifrfnref

Ukraina u ndalon hyrjen rusëve nga 16 në 60 vjeç

Qeveria ukrainase ka vendosur që të ndalojë hyrjen në territorin e saj të të gjithë meshkujve rusë nga mosha 16 deri në 60 vjeç. “Në marrëveshje me paralajmërimin zyrtar të marrë nga kompania ajrore, të gjith...silvio-berluskoni(1)

Strasburgu: ‘Jo’ Berluskonit në zgjedhjet evropiane

Gjykata europiane për të drejtat e njeriut në Strasburg ka refuzuar dhe kërkesën e dytë të disa anëtarëve të Forca Italias dhe rreth 10 mijë qytetarëve italianë, për pezullimin e dënimit, që pengon Silvio Berlus...


tha-ccedil-i-edhe-pse-e-padrejt-euml-kuvendi-duhet-t-euml-vendos-lidhur-me-tribunalin_hd

Thaçi: Vendosin deputetët në Kuvend për Tribunalin

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi deklaroi të enjten se edhe pse është çështje plotësisht e padrejtë dhe fyerje për shtetin e Kosovës, Kuvendi i Kosovës duhet ta marr vendimin lidhur me themelimin e Tribunalit për...Vladimir+Putin

Putin: Ka humbur besimi midis Rusisë dhe SHBA

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se besimi midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara ka humbur, por, sipas tij, nuk është faji i Moskës. Gjatë sesionit të pyetje-përgjigjeve, Putin ka thënë se besimi ka h...


10633674864_e5d1e79724_z-512x339

SHBA, Rusi, BE dhe Ukrainë takim për krizën

Sekretari amerikan i shtetit Xhon Kerri ka mbërritur në Zvicër, ku Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rusia, Bashkimi Europian dhe Ukraina do të përpiqen të ndërtojnë një dialog për krizën që ka pushtuar lindjen e U...erdogan

Mosmarrëveshje mes kryeministrit dhe gjykatës kushtetuese turke

Tensionet po shtohen mes kryeministrit turk Recep Tayyip Erdogan dhe gjykatës kushtetuese të vendit. Korespondenti i Zërit të Amerikës Dorian Jones raporton nga Stambolli se vendimet më të fundit të gjykatës mund të s...


demaci

Demaçi: Islamin radikal e financon Serbia

Veprimtari i njohur, Adem Demaçi, thotë se Tribunali për krime lufte është i dëmshëm edhe për aleatët e Kosovës. “Sa vjet qëndroi këtu EULEX-i. Burgosi kë të donte.  Nuk i mjaftuan kaq vjet”, thotë ai për Z...


Visit Us On FacebookVisit Us On Twitter