e përditshme info-analitike
Universiteti Marin Barleti

 


Bota
senatori murphy

Murphy: SHBA të riangazhohet në Ballkan, Rusia është te porta

Përballë kërcënimit rus në lindje të Evropës, amerikanët duket se do të rikthejnë përsëri sytë nga Ballkani. Në një fjalim në Uashington të mbajtur këtë të premte, senatori amerikan Chris Murphy i përcolli ...


zyrtarit-t-euml-korruptuar-kinez-i-sekuestrohen-dy-tonelata-para_hd

Korrupsioni, gjenden 2.2. ton para në shtëpinë e zv.drejtorit kinez të prodhimit të qymyrit

Hetuesit në Kinë gjetën në shtëpinë e një zyrtari të sektorit energjetik, më shumë se 200 milionë juan, para kesh. Ato janë të barasvlershme me 33 milionë dollarë dhe kjo konsiderohet konfiskimi më i madh i para...1

200 mijë m2 pallat presidencial ! Erdogani shpërngulet në Ak Saray-in me 1000 dhoma (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan është zhvendosur në një pallat të ri në periferi të Ankarasë që kushtoi 350 milionë dollarë. Super-Ndërtimi quhet Ak Saray (Pallati i Bardhë), përfshin 200 mijë metra k...


Tony-Blair

Blair: Katastrofë nëse ndalohet emigracioni

Ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, Tony Blair, ka treguar edhe njëherë se është liberal sa i përket çështjes së emigracionit. Në një intervistë të dhënë për revistën “Progres”, Blair thekson se dhënia...pacolli

Pacolli deklaron mbi 215 milionë euro pasuri. Thaçi vetëm 700 mijë euro

Në deklarimin e pasurisë për vitin 2014 në Kosovë, Zëvendëskryeministri në detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli, rezulton të jetë poltikani më i pasur shqiptar. Mediat kosovare shkruajnë se sipas deklarimit zyrtar t...


arrestohet-ldquo-ccedil-etniku-amerikan-rdquo_hd

Arrestohet “çetniku amerikan”

I arratisuri më i famshëm në Shtetet e Bashkuara, Eric Frein, i njohur si “çetniku amerikan”, u arrestua pa asnjë kusht, pas gati shtatë javë fshehje. Ai është i dyshuar për vrasjen e një polici dhe u ka...Russian Energy Minister Novak shakes hands with Ukraine's Energy Minister Prodan after gas talks at the EU Commission headquarters in Brussels

Arrihet Marrëveshja me Rusinë, BE-Ukrainë sigurojnë gazin

Pas shtatë raunde negociatash, bisedimet e moderuara nga Gunter Otinger, zv President i Komisionit Europian, çuan më në fund në finalizimin e Marrëveshjes prej 4.6 bilion dollarë mbi paketën dimërore të furnizimit me ...


BN-FH236_ukraga_G_20141030040145

Marrëveshja për gazin, BE del garant për Ukrainën

Ukraina dhe Bashkimi Evropian, kanë rënë dakord që ekzekutivi i BE-së të shërbejë si garantues në çdo marrëveshje që do të bëhet me Rusinë për rifillimin e furnizimit të Ukrainës me gaz natyror, tha të enjten...1

Merkel ul tensionet me Putin, deklaron se nuk shqetësohet nga Rusia

Për të qetësuar tensionet e ngritura gjatë ditës për shkak të shkeljes së hapësirës europiane nga ana e avionëve rusë, ka menduar kancelarja gjermane, Angela Merkel, e cila pranoi se nuk ishte veçanërisht e shqet...


1

Daçiç: I frikësohemi mesazheve të Edi Ramës në Preshevë

Programi i vizitës së kryeministrit Edi Rama në Serbi më 10 nëntor është duke u përgatitur dhe nuk është ende e sigurt se çfarë do të përfshijë. Këtë e konfirmon ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç. Në nj...