e përditshme info-analitike
Universiteti Marin Barleti

 

Enver Hoxha është në çdo kuptim pjesë e historisë sonë

66
Mustafa Nano
Postuar më: 4 Dhjetor, 2013 tek Televizion
3

Aparati fotografik ka kapur Edi Ramën më 29 nëntor, dhe në sfond duket pamja e Enver Hoxhës. Rama e kish nxjerrë në blogun e tij këtë foto, dhe afërmendsh nuk është se i ka shpëtuar ky “detaj”. Janë të gjitha gjasat që pikërisht për shkak të këtij detaji ta ketë zgjedhur atë foto. Ngaqë ka dashur të provokojë. Ose ngaqë ka dashur t’u përcjellë një sinjal mirëkuptimi atyre socialistëve të sotëm që s’u ka ikur ende nervi enverist i djeshëm. Ose …

Por nuk është se ka arsye të vrasësh mendjen shumë lidhur me këtë gjëagjëzë. Personalisht, më së shumti më ka tërhequr vëmendjen reagimi i shpërpjestimuar mediatik. PD-ja e dy B-ve ka pikasur një zemërim të madh popullor (ku është ky zemërim, vallë?) ndaj asaj fotoje, dhe u ka rënë borive të alarmit. Të tjerë kanë bërë shkrime. Të tjerë akoma kanë reaguar në rrjetet sociale.

Afërmendsh, të gjitha këto reagime janë legjiitime, sidomos kur mendon se mijra shqiptarë i kanë ende të freskëta plagët e vuajtjet që kanë pësuar prej regjimit të Hoxhës. Dhe qëndrimet e këtyre njerëzve janë gjëja më e kuptueshme në këtë mes. Por reagimet e njerëzve të tjerë, sidomos të atyre që rreken të analizojnë apo bëjnë vlerësime historiografike, nuk ka pse të ngrihen mbi ngasje emotive e nuk ka pse të jenë të natyrës histerike. Në këtë pikë të bën përshtypje krahasimi që këta i bëjnë Enver Hoxhës me Hitlerin, dhe këtu gjejnë motiv për të refuzuar deri dhe idenë për ta përmendur me emër Enver Hoxhën, apo për t’i ekspozuar fytyrën diku.

Tani, Hoxha ka qenë mizor dhe këtë s’e luan as topi, por krahasimi që i bëjnë me Hitlerin është qartazi i shqepët dhe i kërkuar. Figurat historike duhen varur në vjegën e një konteksti të caktuar për t’u parë mirë e mirë, e jo vetëm në vjegën e mizorisë së tyre. Ne nuk duhet të na dalë nga mendja se Enver Hoxha, me regjimin e tij, përbëjnë më shumë se 1/3 e historisë politike të shqiptarëve; dhe çfarë mbetet, dmth më pak se 2/3 e kësaj historie, nuk është se kontrastojnë në shkëlqim me 1/3. Përkundrazi, kjo histori është e njëjta halé, gjë që është parë edhe gjatë njëzet viteve të fundit, në harkun e të cilave kanë ndodhur hatara që s’kanë ndodhur gjatë sundimit komunist (fjala vjen, dhunimi i pashembullt e i pakthyeshëm i territorit dhe i natyrës). Prandaj mendoj, se tërbimi kundër Enver Hoxhës nuk na shkon shumë neve shqiptarëve. Enver Hoxhën ne e kemi nxjerrë nga rropullitë. Madje, nuk është fare çudi që të shumtit këtejpari, thellë-thellë, ta adhurojnë atë. E prandaj, ai ka për të qenë pjesë e historisë sonë. Ai e meriton të jetë pjesë e kësaj historie.

Faleminderit per vleresimin!
Si ju ben te ndiheni ky lajm?

 • asnje ndjesi
 • I kenaqur
 • i shqetesuar
 • i trishtuar
 • i indinjuar


66 Komente


 1.  
  Pellazgu

  Patjetër o Mustafa që është pjesë e historisë tonë më të zezë!
  •  
   reformer

   zhurma e dy B-ve nuk ka te beje me historine, por me deshiren e tyre per tu kthyer sa me shpejt ne pushtet.
   para se te shqetsoheshin kaq shume per fotografine qe e mbanin ne dore disa te moshuar (veterane apo jo), keta B-te e medha duhet te benin disa pyetje te thjeshta:

   a ekziston me te vertete mundesia te kthehet enverizmi?

   dhe akoma me e rendesishme, a ka me te vertete nje zemerim popullor per kete ngjarje anesore?

   personalisht qofsha i gabuar, me duket se jo vetem qe Enveri nuk ngjallet me, por edhe nervi i antikomunizmit ka vdekur totalisht.
   •  
    raimondi Vlonjati

    Enveri nuk eshte pjese sido kudo e historise, por eshte e vetmja pjese e Historise sone moderne
    qe te imponon krenarine per kombin shqiptar , dhe qe i jepte kuptim jetes per ta jetuar ,

    Vetem gjate koheve te Enverit ne kemi pasur dinjitet

    Ne kohet para Enverit ne na mernin fqinjet perpara dhe na vrisnin ne tufe,
    Ndersa ne kohen pas Enverit ne na vijne fqinjet dhe na i vrasin ushtaret ne gjyme

    _Ndersa ne kohen e Enverit ne i thyem hundet gjithe jo vetem fqinjeve halabake,
    por edhe agjenturave me te fuqishme te planetit …..edhe perandorise se djallit sovjetik

    Kombi shqiptar gjate gjithe jetes e tij tragjike ka qene heroik , porse vetem ne dy periudha
    kombi jone ka qene edhe heroik edhe fitues

    1-Ne kohen e Gjergj Kastriotit
    2- Ne kohen e Enver Hoxhes

    Keto dy kohe , jane kohe qe vlejne per tu permendur , kohet e tjera jane per iventar

    Gjergj Kastrioti krijoi Shqiperine , si emer, si komb dhe si shtet

    Enver Hoxha krijoi Shqiperine moderne ( sic thote edhe Enciklopedia Britanike)
  •  
   Enver Hoxha

   Une ju BERA NJEREZ te krahasueshem me te tjeret ne Europe,ndersa Sali Berisha ju ktheu ne….. KAFSHE PUNE,qe e duruat 23 vjet mbi kurriz duke ju VRARE,VJEDHUR E POSHTERUAR sa nuk thuhet dot me fjale!!!
   Ne kohen time 90% e popullit pas pune bisedonte per SPORTIN DHE MUZIKEN,ndersa keto 23 vjet,NATEN QANI SE KU DO GJENI PUNE,NDERSA DITEN QANI SE CFARE DO U JEPNI FEMIJVE PER TE NGRENE!!!
   SHPREHJA POPULLORE,:”
   -PUNE MUTI,PUNE TE MIRE KA HAJDUTI”,tani eshte bere realitet per 90% te popullit!!!
   Ne kohen time kur shqiptaret dilnin jashte shtetit trajtoheshin si ZENGJINE ME RESPEKT,ndersa keto 23 vjet,TRAJTOHEN SI KRIMINELE!!!
   Ne kohen time SHTETI ISHTE SHTET,ndersa keto 23 vjet NUK KA PATUR SHTET!!!
   As KUVEND NUK KENI,SE SHQIPERINE E KOMANDON KANUNI I LEK DUKAGJINIT!!!
   Naten e mire,kolopucet e xhaxhit!!!
   •  
    raimondi Vlonjati

    E vertete kjo qe Enveri na beri njerez

    Gjyshja ime nga babai qe ishte bejlereshe e pasur, dhe thoshte qe :..Enveri na beri njerez se nuk dinim azgje, as te rinim ne karige nuk dinim–Hanim buke ne sofer
    –Vetem te thernim bagetite qe kishim me shumice dhe hanim e pinim, dhe azgje tjeter nuk dinin-Nuk kishte as shkolla, as spitale, Vdiste njeriu per nje aspirine ….Semundjet benin kerdine, Ndricoheshim me pishe , nuk kish elektrik …etj etj
    Ishte nje tmerr Shqiperia, Erdhi Enveri i ndryshoi faqen Shqiperise…
  •  
   veri

   po pra ke te drejte o idiot por si i kenduar qe je duhet dhe vlersim ne fillim nga historianet boj nje xhiro ne austrie hungari dhe fol nje cik per adolfin e dashur se ne tekstet shkollore ka filluar te mesoje brezi austro gjerman nga fundi i viteve 70 dhe dil nje xhiro o peder skrapari me pantallonat e peshtira te kuqe e jeshile te dala boje me ate shallin tend si fasho synetlliku me foton e adolfit ne evrope e shiko se cte bejne…..
   •  
    Enver Hoxha

    Per cfare ADOLF LESHI” e ke llafin,o trap zalli?
    Ne Greqi eshte ne PARLAMENT NJE OPARTI NAZISTE dhe ti me derdellit per Europen!!!
    Po vete Europa e KRIJOI HITLERIN SI SISTEM,SI REGJIM DHE SI KRIM BOTEROR!!!
    Ishte Europa dhe SHBA-te qe e furnizuan Hitlerin me armatim,qe t’i sulej BRSS dhe te zhduknin MORTAJEN KOMUNISTE,por kur e pane,qe ai u be i rrezikshem edhe per ata vete,U BASHKUAN ME STALININ!!!
 2.  

  Çeshtja eshte e thjeshte per figurat madhore te historise sone njeqind vjeçare: Le te behet referendum p.sh. per Zogun dhe per Enver Hoxhen! Per cilin eshte dakord populli te vere statujat e cilit prej tyre! PD-ja kerkon ta perdore politikisht problemin, dhe jo se ka ndonje gje te vertete ndaj Enverit! Sepse te gjithe ata qe jane ne krye te PD-se shkollat dhe karrieren e bene ne epoken e Enverit!
  Mirepo referendumin nuk e duan sepse i nxjerr zbulluar! Dikush sot ne nje forum tv-je theksoi se Enveri ishte me keq se Hitleri (!!!) Enveri udhehoqi Luften Antifashiste Nacionalclirimtare nga dolen fitimtare, kurse Hitleri ishte humbesi i madh i Luftes, pasi vrau nja 70.milion njerez! Ai eshte turpi i Gjermanise moderne dhe demokratike! Kurse Enveri eshte tjeter gje, Komunizmin nuk e shpiku ai, se e ishte me teper se gjysma e botes! Fajet i kishte sistemi qe u ndertua keqas, dhe me pak Enveri!
  •  
   Pellazgu

   Qenke fort i mendshëm zotrote! Si mor “mendimtar i lirë” të bëhet referendum?! Nëse bëhet referendum, do të thotë që njëra nga të dy qelbësirat të na ndyjë qytetet me praninë e vet perverse dhe katundareske. Shqiptarët duhet t’u harrojnë emrat këtyre monstrave, që e kanë çuar vendin dhe popullin në këtë mjerim. Ahmet Sorra ka po aq faje sa Dylber Hoxha, sepse ishte ai që e ktheu mbrapsht rrotën e historisë së këtij vendi, në kohën kur ai uzurpoi fronin dhe u bë mbreti i parë në botë me gjak katundar. Asokohe Shqipëria ishte republikë, në një kohë kur në Ballkan të gjitha vendet kishin sistemin monarkik.
   Por, ndryshe nga të tjerët, monarkia e Trumcakut ishte kushtetuese vetëm në dukje, pasi shteti, politika dhe jeta shoqërore shqiptare gëlonte në korrupsion, duke bërë që katundari marifetçi të kishte pushtet të pamasë. Me pushtimin nga Italia, karundari burgajetas iku dhe ia mbathi, duke kryer tradhti kombëtare, pasi shembi shtetin dhe e la popullin pa një mbrojtje të organizuar, si dhe pa kryekomandant, duke bërë që rezistenca të ishte pothuaj zero.
   Në kohën e luftës ky boshllëk u shfrytëzua nga jugosllavët, të cilët përfituan nga dobësia karakteriale dhe perversiteti moral i dylberit injorant Enver Hoxha, për të shtënë vendin në dorë, e shoqëruar kjo edhe me mungesën e një klase politike të fortë (sepse e kishte shkatërruar sorra nga Burgajeti), madje duke eliminuar edhe ata pak intelektualë që vendi kishte, me formacionet e tija të mbushura me lloj-lloj injorantësh.
   •  
    Samiu

    E kush tha se monarkia e Zogut ishte kushtetuese dhe komunizmi i Enverit nuk ishte kushtetues? A u mblodh Asambleja Kushtetuese dhe vendosi te perqafohet soializmi si sistemi me “progresiv” , i se ardhmes …etj kurse Zogu u shpall mbret ne kohen kur nuk pati asnje lloj trashegimie te tille sic kane familjet mbreterore ne tere boten…. sa vjet mund te kete qe ndonje vend ti kthehet Monarkise pa e patur si trashegimi nga sistemi feudal?, edhe si sistem nje partiak ai nuk e lejonte kundershtarin e tij politik, se perndryshe nuk do ishte me monist, prandaj , bazuar ne ligj ai e denonte me vrasje ate qe ishte kunder tij… sa per te bere ne drejtim te industrise, bujqesise, arsimit, kultures, shendetesise etj ai nuk krahasohet me Zogun… qe i dhuroi toke nga atdheu i te pareve Serbeve, armikut tone shekullor sepse e risolli ne pushtet…
    •  
     Pellazgu

     @Sami

     Përpara se të replikosh, është mirë të marrësh pak njohuri mbi shkencat politike dhe juridike. Është mirë të mësosh se çdo të thotë monarki, si dhe tipat e monarkive, që nuk kanë asnjë lidhje me faktin se kush është monark, por vetëm me mënyrën sesi është i organizuar shteti, çka nuk del assesi nga replika jote ndaj komentit tim.
     Lidhur me periudhën komuniste, nuk e di se ku i ke lexuar ato që shkruan. Asambleja Kushtetuese pas Luftës së II Botërore, zgjedhjet për të cilën u zhvilluan më 2 dhjetor 1945, ka ekzistuar deri më 14 mars 1946, kur u miratua kushtetuta e Republikës Popullore, pasi më parë, më 11 janar, e kishte shpallur Shqipërinë Republikë Popullore. Më pas ka pasur vetëm Kuvend Popullor të mbushur me lloj-lloj deputetësh puthadorë, injorantë e të paarsimur, pjesa më e madhe e të cilëve vinte nga stallat, galeritë, kooperativat etj. (me gjithë respektin për mjelset, minatorët, bujqit etj.). Socializmi si term, sepse si sistem nuk ka ekzistuar asnjëherë në Shqipëri (në Shqipëri ka pasur vetëm robëri, ku populli punonte për agallarët e PPSh-së dhe të aparatçikëve maskarenj dhe injorantë në rrethe), u fut në kushtetutën e vitit 1975, duke e quajtur Shqipërinë Republikë Popullore Socialiste. Megjithatë, në formë organizimi i atij shteti ishte përcaktuar republikan dhe domosdoshmërisht iu binte të quhej kushtetues.
  •  
   eni

   desha vetem te te them se historia ( ajo qe ka ndodhur nder vite ) nuk mund te ndryshoje apo te cbehet me referendum . Ngjarjet dhe personat nuk mund te zhduken sepse duam ne .
 3.  
  eni

  Ky mendim eshte mese i drejte !
  Une nuk eshte se kam jetuar shume ne ate kohe , vetem 10 vjet ,por te them te drejten kam nostalgji per te . Eshte e vertete qe ka patur shume te keqija por nuk duhet te mohojme te mirat e shumta qe ka patur gjithashtu .
  Enveri ka qene nje diktator si shume te tjere ne bote , por vecmas kesaj une mendoj se ka qene shume i zgjuar , sepse ndoshta kishte zbuluar se shqipetaret mund ti vesh ne vije vetem me ane te diktatures dhe frikes .
  Me ane te saj u ndertua ky vend nga HICI u vune njerezit te punojne dhe ndertuan vendin , ate qe po gezojme dhe sot .
  Nuk dua te them qe ai regjim dhe Enveri qene te mire , te keqijat permenden cdo dite une thjesht desha te kujtoj ate kohe kur mamaja ime nuk kishte frike per mua kur une kthehesha vetem nga shkolla .
  Nuk ka asgje te keqe qe te kujtosh te kaluaren dhe personazhet e saj , te mire apo te keqinj qofshin ata , sepse nje popull qe nuk pranon dhe perballet me te shkuaren uk mund te jete gati per te ardhmen !
 4.  
  Enea

  Ne te majtet Enver Hoxhen duhet ta respektojme dhe te krenohemi me te, se e mori shqiperine nga ana e humbsve ku e kishin çuar baballaret e berishes, bashes dhe topallit, dhe e vendosi ne anen e aleatve te medhenj duke e shpetuar nga copetimi!!! Ne ato 40 vjet qe qeverisi, ai ka bere mrekullira duke pasur parasysh gjendjen nderkombatre dhe ballkanase sidomos(qendrimet armiqsore te greqise), dhe duke pasur sidomos parasysh qe kishte te bente me nje popull injorante dhe dembel!!! Enveri ndertoi diktature sepse ishte e vetmja menyre per ta qeverisur shqiperine feudale dhe injorante, dhe sepse i gjith ballkani ishte ne diktature!!! VLERSIMI MBI TE DUHET BERE DUKE PASUR PARASYSH KOHEN NE TE CILIN AI KA UDHEQUR, DHE JO KOHEN E SOTME!!!
 5.  
  Alekks

  O Muci. Here tjeter nuk duhet t shkruash dy B. Por duhet shkruar: dy byth pa koka. Berish bash
 6.  
  Santana

  Shqiptaret vazhdojne te jene ne “Grine” e historise tyre ku nje here e “Bardha’ behen e” Zeze” e ku me pas e “Zeza” behet e “Bardhe”..kjo mjegull e dendur eshte shtuar akoma duke e bere akoma me opake nga “hitoriane “te fabrikuar nga politika dhe nga opinioniste te paguar per qellime grupesh te dominimit politik e ekonomik.
  Duhen hapur te gjitha “petet” e historise , duhen hapur dosjet e krimit komunist si çi hapi e gjithe “lindja”duhet te nxirret ligji i pastertise se pesonit pjesemares ne qeveri dhe ne parlament, por fatkeqesija eshte qe akoma jane po ato emera familjesh qe mbajten diktaturen dhe pengojne analizen e vertete te saj.Enver Hoxha duam apo nuk duam ka ekzistuar , dhe duhet te analizohet thelle me te gjitha sferat pa pasur frike nga te vertetat sa do te hidhura qe te jene , kjo do te jete edhe menyra me e mire per te kuptuar “hibridet e rinj”
  Ata qe ben sikur e udhehoqen drejt Europes, duhet te pergjigjen perpara ligjit.Nuk ka Europe , pa nxjerrjen e ligjit te “lustracionit”kjo eshte hapi i pare i nje shteti qe del nga erresira e diktatures.
 7.  
  ANALISTI ZVICER.

  ENVER HOXHA eshte emer e madhe ne sistorine SHQIPTARE dhe pasues e vathdues te politikave te ISMAIL QEMALIT,LUIGJ GURAKUQIT e ISA BOLETINIT.

  .pse them se evrer hoxha eshte vazhdimsi e politikave te qeveris se ismail qemalit,se edhe ne kohen e shpalljes se PAVARSIS se SHQIPERIS dhe QEVERIS I.QEMALI u dufte te mbohet pavaria e shqiperis me FORCE e PUSHK nga garda shqiptare e ISA BOLETINIT se shume TABORRE ISLAMO-TURKO-ARRNAUTE nuk pranuan pavarsin e shqiperis si HAXHI QAMILAT e VEZIRAT ISLAMIK krijuan klane ka ne qdo nahi e qytete fshatra u SHPALLKE nga nje i vetquajtu si PASHE e KOMANDANT qe nuk NJOFSHIN SHTETIN SHQIPTAR te PAVARUR,ku ISA BOLETINI me shume trima te tije u be GARDA NACIONALE per MBOJTJENE e PAVARSIS.

  .pra fale trimite ENVER HOXHA vazhdoje dhe u ruajte per 45 vitet e qeverisjes se tije PAVARSIA e SHTETI SHQIPTAR,se po te ishte evrer hoxha i BUTE URTE para kundreshtarve te mbrendeshum te SHTETIT SHQIPTAR per 2 vite armiqet e mbrendeshume ne bashkpunim me shtetet fqinje ARMIKE te shqiprise kishine SHKATRRUAR e FUNDOSUR PAVARSIN e SHQIPERIS dhe ne tani nuk kishum FOLURE FARE SHQIP,por SERBISHT e GREQISHT.

  .kushe eshte ajo logjik e semuar qe te medone se ENVER HOXHA ishte dashur ti HAPE KUFIJTE dhe ti ler te bejne qka te DOJNE ARMIQET e mbrendeshum dhe te EKZISTOJE SHQIPEIJA,po ket e ka kerkuar veten GREKU e SERBI nje shqiperi pa kufije e destabilizuar dhe pa LIGJE te FORTA dhe te futen greket e serbet te HIDHINE VALLE ne PARLAMENTIN SHQIPTAR.
  .pra RRNOFT per jet e mote ENVER HOXHA.
  •  
   ben

   O analisti i Zvicres, meso nje here te shkruash gjuhen tende pastaj nis e diskuto.
   Sa mire do te kishte qene qe te mos jetoje ne vendin me te mire te Europes, Zvicra, por te jetoje ne Shqiperine e Enverit. Pastaj do te shkruaje dhe mendoje ndryshe.
  •  
   Pellazgu

   Si ia lejon vetes të quhesh analist kur nuk di as të shkruash? Rri mor qyp enverist në Zvicër e mos na dërdëllit budallallëqe shumë. Boll budallenj e injorantë ka këtu, s’ka nevojë t’u bashkëngjitesh edhe ti!
   Që kur shkruan “… RRNOFT per jet e mote ENVER HOXHA…” merret vesh sa i mendshëm je! Ka ikur në hale të gomarëve qelbësira Hoxha dhe, për fatin e Shqiptarëve nuk kthehet më as ai, as koha e tij. Përditësohu, pastaj gënjeje veten se mund të bësh analizë….
   •  
    Diana

    o pellazgu ndro emrin …..
    Si ore mohon cdo gje qe ka bere enveri per kete vend!!!!???/ Pellazgun dhe kush eshte pellazgu e mesuam nga librat e histrorise ne bankat e shkolles se enverit. Po nuk mohohet cdo gje e mire qe ka bere ai more i uruar.Po ku ishte shqiperia para cliimit ?Nje vend mesjetar pa shkolla ,drita,rruge,spitale,kulture,arsim,buqesi,industri zero o zero asgje….te gjithe jetonin si ne vicidol….Poi mbyste malarja dhe varferia. edhe ato atdhetare te shkrete qe u munduan te benin dicka nje kembe e mbanin ne shqiperi nje kembe ne amerike ,itali apo rumani apo stambolll….po mjaft ore thirini mendjes dhe hiqini syzet e zeza qe shikoni enver hoxhen. enver Hoxha ka bere ne 40 vjet ate qe vendet me te perparuara sot nuk e kane bere ne 100 ndra vite. Tharja e kenetave, buqesia,taracat e lukoves (qe su ka mbetur nam e nishan ) , fabrika,kombinate,uzina,shkolla,spitale dhe sherbim ambulator ne cdo cep te shqiperise edhe ne zonat me te te largeta atje ne vicidollin e bushtres sali, elektrifikim ne cdo cep te shqiperise, po me kandil e me lopen e dhine jetonin, po bonifikimet, malarjen qe po e thithte myzeqarin, art ,kulture ,muzike,letrsi,kinematografi te paharrushme , aktore, regjizore, shkolla te forta jo shaka, opera, plazhe,pushimeverore dimrore, kampe rinie verore dimerore, fund gjakemarrjes…..doni me per belulin. A po se harrova nuk kishim xhinse, prostitucion,vrasje,perdhunime,droge, analfabete,pedofile e shitje femrash e femijesh per pese para……nuk kishim makina luksoze por kishim pune te sigurt e jete te qete e pa stres….
    eh more pellazgu behuni realiste dhe mos hidhni poshte cdo gje te mire….
    Diktator!!!!1 edhe ne shtepine tuaj ju keni rregulla dhe nese nuk zbatohen nga pjesetaret e familjes cdo gje shkon jashte kontrolli….
    ka bere gabime natyrisht qe ka bere por te jesh i rethuar nga shtete te tilla si greqi e serbi sllave e plehra greke natyrish nuk eshte e lehte….
    enverin e qame shume, e shame shume por do ta kerkojme shume. pas 500 vjetesh ai do te konsiderohet hero si skenderbeu. Po nese skenderbeu e drejtoi kete vend per 25 vjet enveri e lartesoi per 50 vjet.
    •  
     Pellazgu

     @Diana

     Idetë e tua për kriminelin Enver, apo për këdo zagar të tredhur që i sillej e i lëpihej atij, ke të drejtë t’i thuash me të gjithë forcën që mund të shprehin fjalët e tua të pavlera, sepse nuk jemi në kohën e tij, kur çdokujt i pritej gjuha nëse thoshte diçka që si pëlqente diktatorit maskara. Përkundër kësaj, ti nuk ke të drejtë të më thuash ndërro emrin, pasi, nga ato që shkruan dhe nga mënyra sesi shkruan, dukesh që je me formimin e inkubatorit të dallkaukëve, që quhej Shkolla e Partisë (që nuk ishte aspak shkollë). Je vite larg formimit tim moj shoqja Diana!
     Për nga natyra nuk jam tip që i mohoj meritat askujt, por, të thuash që Enveri ka bërë gjëra të mira, është si të thuash që e bardha është e zezë.
     Së pari, edhe nëse është bërë diçka e mirë në atë kohë, nuk ishte në funksion të popullit dhe të vendit, por në funksion të çifligut dhe pushtetit të Enverit. Këtë e ka treguar koha, kur, nga paranoja se mos i merrnin pushtetin, ai filloi të vriste edhe sahanlëpirësit që i kishin ndenjur më pranë për një kohë të gjatë.
     Së dyti, Enveri nuk ka bërë asgjë sepse i ka bërë populli me punën e tij. Madje, nëse ky popull nuk do të detyrohej të vinte në zbatim idetë e tija paranoiake, duke shpenzuar energji dhe para kot, do të kishte bërë gjëra shumë më të mira, që do t’i vlenin kohës. Po si nuk e shihni more qorra se asgjë nga ato që janë bërë në atë kohë sot nuk ka asnjë vlerë (Edhe hidrocentralet që prodhojnë energji, në vetvete janë më shumë të dëmshme, sesa gjenerojnë para. (Pyet shkodranët për këtë).
     Së treti, duke thënë “ka bërë Enveri” i jepni të drejtë Sali Berishës kur thotë se kam bërë aq e kaq km rrugë, në një kohë që kjo s’është e vërtetë, pasi çdo gjë është bërë me punën dhe djersën e popullit taksapagues.
     Së katërti, vetë fakti që Enver injoranti nuk lejonte demokracinë dhe mbyste çdo zë kundër, është treguesi më i mirë se Enver Hoxha është një njollë e zezë në historinë e këtij populli të lashtë e të lavdishëm me prejardhje nga PELLAZGËT, i cili u nënshtrua e u thye (këtu nuk fus maskarenjtë që i shërbyen me zell Enver Hoxhës, duke vrarë, prerë dhe torturuar shqiptarët), duke pranuar zgjedhën në qafë për 50 vjet. Dhe a e di ti moj Diana se kush është dëmi më i madh që ka bërë kjo jetë nën zgjedhë? Ta them unë! Është zvetënimi intelektual dhe mendor që u është bërë njerëzve si ty, që edhe pas 23 vitesh mendon dhe shpreh budallallëqe të tilla.
 8.  

  Ore cfar eshte nje diktator per ty?! Cfar kupton ti me nje diktator?! Dhe cfar kupton ti me moral dhe histori?! Cfar ishte Hitleri dhe filozofia e tij? Hitleri kishte si filozofi superrracen Gjermane dhe mirqenjen gjermane. E di si thoshte hitleri: “Ne duhet te afirmohemi qofte dhe duker shdukur rraca te tjera njerzish qe ne shtepite tona te mos mungoje gjalpi dhe mishi.“ Hitleri dhe enveri kane te perbashket diktatin dhe friken absolute. Enver hoxha kishte friken absolute dhe mjerimin e percundimin e popullit te vet dhe shiti kosove e shqiptari vetem per te sunduar. Ketu ndryshojne Enveri me Hitlerin. E veteta eshte qe, realiteti dhe morali eshte shume kompleks. Per mua Enver Hoxha ishte me diktator se Hitleri! ashtu sic je ti nje komunist trushplare qe si virusin e sides qe njeriu e merr qe ne embrion, dhe ti ke lindur me nje virus te tille: me ADN komuniste. Ne qofte se do ta krahasojme Hitlerin e Enverin me Prokrustes nga mitologjia Greke, Prokustes kapte njerzit dhe i vendoste ne krevatin e tij dhe ato qe ishin me te gjate i priste kembet dhe atyre qe ishin me te shkurter i zgjaste kembet. Hitleri i zgjaste kembet jo gjermaneve dhe ketu eshte ndryshimi qe i preu kembet duke futur ne krematuriumet me miliona njerez. Kurse Enveri i shkurtoi kembet me mijra shqiptareve qe si pergjigjeshin njeriut te ri te partise. Enveri sigurisht qe ka vend ne histori po nuk ka vend ne moral. Ashtu sic thashe: eshte pak e komplikume te vesh ne nje kategori Enverin me Hitlerin po te perbashket kane diktatin dhe friken. Ne qofte se ti ke nevoje per nostagji te Enverit apo hitlerit per: Parada ushtarake – per elite vrasese – per vale terrori – per propogande te kuqe – per mit gjaku – per marksizem – per lejfenizem – per trushplarje – per rrafshim te fese – per troktije dollie me gjakun e kundershtareve politike – per rracionim te ushqimit dhe per izolim total te atdheut, ti qofsh qe se fsheh dot nostalgjine per diktatorin. Ballafqimi me te kaluaren ka te beje me individin po dhe me masen, kolektivin. Po menyra si e manaxon ti fajin e krimin e enverit nuk ka te beje me nje nostalgjik emocional, po ka te beje me nje kuqalosh rracional qe ka krimba ne koke dhe cd-ja e trurit i luan vetem marshe muzikore komuniste. Terbimi dhe shkuma kunder enverit do te shkundte dhe tundte ty dhe te gjithe nostalgjiket komuniste sikur vetem ne qender te kryeqytetit te ngrihej nje instalacion, vetem me guret e varreve, ne mungese te atyre qe nuk kann varre. dhe ti nuk mund ta kuptosh tragjedine dhe dhimjen e viktimave se je klyshi i kuq. Je nje format kaq medioker sa te pelqen ciqimitimizmi dhe une po ta them shqeto pa garniture ne gop tsateme Diktatori eshte pjese e historise po jo model morali mor shkerdhate.
 9.  

  Do shtoja edhe diçka tjeter. Nuk eshte vetem reagimi trasnvesit i PD, me liderin Sali Berisha komunist per 20 vjet, por urdheri anormal për të dale Edi Rama e të distancohet..”Sot, tani. kete çast, pas një ore..! Në të vërtetë figura e Enver Hoxhes dhe gabimet e tij tragjike, – nuk duhet harruar Lufta e Ftohte, – nuk ka asgjë për t’u krahasuar me Hitlerin. Enver Hoxha dhe epoka e tij jane tashme pjese e historise shqiptare dhe si e tille nuk mund t; shmanget me nje te rene te lapsit. Bonaparti linçoi monarkine franceze dhe e shembi atë, formuloi ligje me demokratike, por desh të pushtonte botën dhe vrau me mijera të pafajshëm, franceze, ruse, austriake, etj. Por ai ngrihet i lavdishem ne historine franceze e boterore. Kombi shqiptar, për shumë arsye historike nuk i ka të tepërta figurat e medha, qoftë ky Zogu, Enveri, pse jo edhe të më pasmit!
 10.  
  ben

  Sa keq qe kapitalistet dhe imperialistet e rrezuan sistemin socialist te Enverit, na jane merzitur shume komentues te Dites. Ju uroj te jetonit akoma ne ate sistem………
 11.  
  TROJA

  Po Zoti Mustafa,jam dakort me konstatimin,por duhet te besh ndatjen,1/3 e ketyre viteve eshte e njejta hale,por e ke shume gabim,halet atehere ishin te mbuluara edhe ne zonat me te largeta te vendit,sot halet kane mare bulevardet,rrugen e kombit,kane rjedhur e po rjedhin gjykatave,spitaleve ne prokurorine e pergjitheshme,ne universitete,ne gjimnaze,ne nafte,ne krom,ne tatime,ne dogana,dhe po te lutem me thuaj nje molekule te jetes ku nuk po kullojne halet, e te me bindish mua dhe mijera te tjere qe kjo1/3 nuk eshte shume shume larg asaj kohe.
  Sot shumica e njerezve ne shqiperi nuk po duan kete shkerdhate demokraci,nuk duan te jetojne rrugeve te botes,nuk duan te jene pa buke,pa pune,pa shtepi,pa te ardhme.Sa studente qe kane mbaruar jane pa pune,sa sillen rrugeve e drogohen???? Sot po degjojme kudo,ku grabitja eshte futur ne te gjitha shtepite e shqiptareve,ku mjerimi ka kapur nivelet me te ulta,ku krimi nuk njeh ligj te aludojne e te kerkojne ate kohe.Doni apo nuk doni JU,apo analiste te tjere,beni mire qe te analizoni e te vini pikat mbi i,per te mirat,e te keqiat,e asaj kohe dhe per kete 1/3 e viteve te shkredhatodemokracise.
 12.  
  ijs

  Vleresimet e nje pjese te zgjuar te popullit shqiptar duke lene menjeane vleresimet e plehrave te sotme te kombit shqiptar, jane aq te verteta dhe te thella ne lidhje me Figuren madhore te Enver Hoxhes sa cdo perpjekje per ta reduktuar sistemin e Enver Hoxhes vetem ne represionin e tij, gjamse ne emer te mbrojtjes te “viktimave se tij” ne emer te drejtave te njeriut sot, eshte jo vetem qesharake, por dhe talles ,perverse, kur te gjithe sot per 22 vjet shkerdhatokraci e dime sh mire se sa humbje lirish dhe te drejtash njerzore, si dhe jetesh ka sjelle sistemi anarshise sotme ne krahasim me sistemin gjamse represiv te Enver Hoxhes. Ky pseudogazetar qe ben tere kohes vetem bla bla dhe asgje tjeter, duhet ta dije qe:
  ekziston nje varesi e forte, e lirise dhe drejtave te njeriut ne varesi te zhvillimit ekonomik , te ardhura per koke, shkalles se urbanizmit, zhvillimit industrial, ku ne sherbim te kesaj kerkohet nje nivel i larte shkollimi dhe perhapje se teknollogjise se komunikacionit qe te ndertohet nje demokraci ku respektohen ne menyre maximale te drejtat e njeriut.
  Kjo do te thote qe demokracia dhe lirite individit varen teresisht nga mireqenia ekonomike, tregues i struktures se shoqerise me nje urbanizim te larte, ekzistencen e nje shtrese te larte te mesme qe ndikon ne nje perhapje te gjere te industrializimit dhe shperndarjes te drejte te mirave matariale.
  Tani le te analizojme nen kete sy rezultatet e sistemit te Enver Hoxhes!
  1. Sistemi Hoxhes e ktheu vendin nga nje vend mesjetar otoman ne nje vend industrialo- agrar.
  2.Ne sherbim te industrializimit ngriti nje sistem te larte shkollor dhe kulturor .
  3.Krijoj nje urbanizim te larte te shoqerise duke marre per baze se si e gjeti shqiperine Hoxha ne 1944, natyrisht jo ne ato permasa qe ishin ne perendim, por rendesi ka qe brenda mundesive u ngriten qytete te panumerta industriale.Rritja e urbanizmit ishte e admirueshme.
  4. Krijoi nje shtet modern qe garantonte nje shperndarje te drejte te mirave materiale dhe ketu duhet theksuar qe cmimi i kesaj ndarje ishte shume i larte pasi per tu mbrojtur nga abuzimi, vjedhja dhe keqperdorimi u ndertua nje represion i larte shteteror-social pasi abuzimi per te perfituar dhe vjedhur ne kulturen shqiptare ishte jashtemase i larte, ( sic e vertetuan keto 22 vjet anarshi) saqe coj ne numrin e larte te ndeshkimeve te kohes brenda ligjeve te sistemit ne fuqi.
  Prandaj ne kete pike mbrotja gjamse e “viktimave te kohes se Hoxhes ” qe bejne sh gazetaruce te kohes se shkerdhatokracise sidhe plehrat e kombit sot qe natyrisht e mallkojne Enver Hoxhen se ne kohen e tij ata ishin njerzit qe ai ju priste koken sic ja pret sot kudo perendimi ketyre plehrave, duke i futur te punojne neper kanale ose neper burgje deri ne karrike me korent, kur duan te lene kanalin dhe te merren me droge dhe prostitucion dhe pislleqe eshte mashtrim se ne fakt keta po mbrojne kerta 23 vite kete race kanibale qe keto 23 vjet pas renies se sistemit lulezuan ne shqiperi ne menyren me te bujshme. Ndeshkmi i kesaj race kanibale ska te bej fare me nje popull te tere qe jetoj dhe punoj normalisht ne kohen e arte te enver hoxhes sic ndodh kudo dhe ne perendim.Keshtu qe ata qe e mallkojne jane pikerisht kjo lloj ketegorie kabinalesh dhe shikoni se cfare i bene vendit keta monstra me dy gishta perpjete per 23 vjet!
  Tani shtrohet pyetja se kush ka bere me sh per ndertimin e demokracise te vertete, sistemi Hoxhes apo sistemi sotem i degjeneruar i korrupsionit, i vjedhjes, i krimit dhe shkaterrimit kur shoqeria shqiptare po kthehet ne mesjete me hapa dhe ritme galopante.
  Sistemi Hoxhes pati nje krize qe pasardhesi tij Ramiz Alia nuk diti ta menaxhoje sic e menaxhoje Kina socialiste duke vazhduar rrugen e industrializimit dhe te urbanizmit qe ne nje te ardhme te afert ti jape Kines ate qe ka sot bota perendimore respektim dhe ruatje shume here me te larte te dinjitetit njerzor se dhe vete ne vendet e perendimit sot.
  Te mundohem sa te duan monstrat e sotme per ta reduktuar sistemin e Hoxhes vetem ne sistem represioni, por per mua ka qene kontribuesi i vetem me i madh ne shqiperi per ndertimin e demokracise se vertete, nese vepra e tij do kishte gjetur vazhdim pas vdekjes se tij. Lavdi vepres se tij qe u shkaterrua qellimisht nga plehrat e kombit shqiptar!
  •  
   Pellazgu

   Ti as që i afrohesh përcaktimit “pleh”. Ti je një budalla që vegjeton kot, përderisa ende s’ ke kuptuar që qelbësira e përdalë e quajtur Enver Hoxha e ka lumturuar pa masë këtë popull me ngordhjen e tij…
   •  
    D.P

    ore pellazg palla po nese do te behesh pjese e moderuar e forumit mos shaj dhe fol brockulla. Debato dhe jep fakte . Enver Hoxha dy dite vetem dy dite te cohej nga varri i ve ne rreshtore me sale dhe co. Po ti me sa duket je nga ato qe se njeh as lirine e as demokracine e as diktaturen i ke perzier ne nje thes me patate e presh e domate….sinqerish me vjen keq per ty…..
    •  
     Pellazgu

     @ D.P

     D.P është ke për Dallkauk dhe Pallë? Përse ke turp mor njeri ta shkruash emrin të plotë? Nga ato që shkruan në replikë të gjithë e kuptojnë se ç’je, ndaj të kesh më shumë kurajë. Sa për atë që Enveri Hoxha vetëm dy ditë të çohej nga varri i vë në rreshtore Salë e Co ke të drejtë, madje unë do shtoja që i vriste, sepse i tillë ishte: KRIMINEL. Ç’fakte do ti more, më shumë se fakti i ditur botërisht që Enver Hoxha e vrau, e preu, e drobiti, e vodhi dhe prishi në shpirt këtë popull?! Si guxon e flet për demokracinë ti more, kur, së bashku me të tjerë gomarë e gomarica në forum, i dilni në mbrojtje e bëni propagandë për Enver Hoxhën, në një kohë që është në fuqi një ligj i cili e ndalon këtë gjë? Ti kujton demokraci atë të Enverit, kur e vetmja gjë që duhej të nxirrje nga goja ishte “Rroftë KQ i PPSh me në krye shoku Enver Hoxha”? Jo mor njeri që qenke “prekur” nga fjalët e mia “atidemokratike”! Ajo ishte diktaturë, të cilën nuk e kemi pasur peshqesh vetëm nga Enveri, por edhe nga ty apo nga prindërit e tu sahanlëpirës.
     Mua nuk më vjen fare keq për ty, sepse ti me idetë e tua je i rrezikshëm për një shoqëri demokratike, ku njerëzit të jetojnë pa frikë dhe në harmoni me njëri-tjetrin. Ti je thjesht një idiot që nuk ta ngjall ndjesinë e keqardhjes! Vazhdo me Enverin dhe thuaj budallallëqe sa të duash!
     •  
      Vëzhguesi F.

      Me ngadale pak vrapin ti mor i vetquajtur “Pellazg”. Ule pak tempin se ke marre shume yrysh dhe rrezikon qafethyerje. Ne mjaft komente je personi qe kerkon te fyesh, ofendosh, t’u imponohesh te tjereve dhe madje edhe t’i kercenosh. Çfare je ti ideolog, politikan, historian, qe na bene me te shkolluarin, me te diturin, me te drejtin dhe mete mençurin ne kete forum?! Ti mor zoteri , me keto komente dhe replika prej nje inatçori pa kurrfare freri, sillesh me keq se adoleshentet e perkedhelur. Secili qe shkruan ketu, jo vetem qe ka personalittin dhe dinjitetin e tij njerzor, por ka te drejten te shfaqe mendimin e tij, siç e percepton ai ate qe ka jetuar dhe mesuar dhe jo si duan te tjeret si ty. Ti je nje person qe me shume se kushdo tjeter manifeston ekstremisht mendesi diktatoriale, njelloj si Ngjela, ne mos qofsh ai vete, nje pinjoll blloku. se po na delke qe njihke mire shkencat politike, juridike e terci dhe verci.Eshte i papranueshem qofte banaliteti dhe qofte vulgariteti i mendimeve te tua . Ji me i kujdesshem se te pakten ketu, perveç drejtuesve te kesaj gazete te tjeret jane e gjithe te barabarte. Per ndonje gabim ne tastiere i quan te tjeret injorante. Mund te jesh 60, 50 apo 40 vjeç, por ketu prezantohesh si nje 16 vjeçar i llastuar.
 13.  

  Po lereni ore njerz Enverin ai do jete pjese e historise dhe kete e dine te gjithe me te mirat dhe te keqijat ai eshte shqiptare ,ore shikoni ekonomine drejtsine shkolllen kulturen ore po pse kujt i … po te jene punet ne terzi venja bustin ku e kishte more ka vend per te gjithe ,une jam nje nacionalist dhe i vuajtur nga regjimi por jo i persekutuar
 14.  
  alban

  jam i tmerruar nga ato qe lexova ne shkrim dhe ne komente! Uroj qe pjesa me e madhe e shqiptareve mos te ndaj te njejtin mendim.Enver Hoxha ka qene thjesht nje diktator i tmerrshem.Nuk ka qene ne formimin e partise komuniste,as ka udhehequr luften,vetem ka eleminuar shoket dhe kundershtaret per pushtet.Zhduku intelektualet qe nuk kane per ti ardhur kurre ketij vendi,Kleriket atdhetare dhe intelektuale.O zot ndihmoje Shqiperine nga shqiptaret
 15.  
  george

  ah sa eshte pjese e historise gjermane hitleri aq eshte enveri apo hoxhizmi per shqiperine .
 16.  
  Vëzhguesi F.

  Zoti Mustafa Nano!
  Shkrimi qapo shenimi juaj eshte nje lloj konstatimi dhe vetem kaq.
  Epo konstatime te thjeshta mund t’i degjosh edhe neper kafene dhe ne rruge, madje pa hesap dhe me plot fyrje dhe kercenime si ne kete rast nga disa lexues apo komentues, pa perjashtuar rrjetet e ndryshme sociale.
  Une do te sugjeroja ty por dhe ndonje gazetari tjeter, qe nese do te merje persiper nje shkrim t tille me mire te dilje me njepseudonim dhe ta beje analizen siç di dhe ndjen vete. Dhe ae di pse?
  Se vetem ky rast i paprecedent i fyerjes se nje gazetari dhe te nje gazete qe te jep mundesine te shfaqesh pikpamjen tende, flet per ate se ne jetojme jo vetem ne inercine e diktatures por dhe te diktatures se rrugeve dhe rrugaçeve te arsimuar.
  Por fjala mbetet fjale dhe nga fjala askujt nuk i ka ardhur ndonje e keqe.
  Secili (pa perjashtuar veten time kur e kam tepruar) pasqyron kulturen, edukaten, arsimimin pse jo dhe gjendjen emocionale te momentit.
  Deri ne kete pie nuk ka asgje te keqe.
  Se po te perfifrazoja Sadiun e Persise, ne mos gaboj thote “as me ke dhe as te kam nam rrush te jap duhan”.
  Ndersa kercenimi nuk eshte vetem mungese etike, por dhe harbuteri, insistim per t’i mbyllur tjetrit te drejten e mendimit, nje lloj instikti jo logjik madje jo njerzor, sipas parimit; une te hedh ç’te dua ti detyrohesh te presesh.
  Dhe kjo qe them nuk eshte hamendesi por e lexuar, çka do te thote qe ai qe ndermer dhe prezanton nje qendrimte tille, pavarsishrt nga flet duhet te mendohet mire.
  Kercenimi eshte veper dhe jo fjale, qofte kjo dhe me e renda
  .Po flas per ata qe kane sy te lexojne ato ç’ka kane shkruar, sepse e mbakan veten per shume te ditur dhe te shkolluar.
  Do te flas pak per temen qe ke hapur ne kete debat.
  A eshte Enveri per tu krahasuar me Hitlerin,nje mendim i hedhur nga nje ish pinjoll blloku siç eshte zoti Ngjela?
  Ju flisni shume shkurt. po te folurit shkurt jo gjithmone eshte mendim i sakte.
  Madje ndonjeri ketu, ne te drejten e mendimit te tij, kryexhelatin e popujve ne luften e dyte botrore, qe dogji te gjalle ne krematoriume miliona njerez te pafajshem, pa kurrfare gjykimi dhe ligjii, pa dallim moshe dhe seksi dhe jo me bindjesh, thjesht dhe vetem per te sunduar boten, e konsideron me te pranueshem se Enverin e Shqiperise se vogel.
  Ky me se paku eshte nje naivitet per shkak te nje mellefi apo dhe fajeve te bazuara qe ai pati ne sistemin qe adaptoi dhe drejtoi per gati dyzet vjet.
  Po!
  Enveri ishte dhe mbeti nje dogmatik stalinist qe frenoi mjaft zhvilimin e Shqiperise per shkak te mbylljes, luftes klasore dhe kunder prones private.
  Por ne rastin qe krijohet ky debat, eshte nje eveniment historik.
  Ai, do apo nuk do ndonjeri, ishte dhe mbeti lider i ketij evenimenti, siç eshte organizimi, drejtimi i luftes antifashiste nac.-çl dhe kurorezimi me fitoren mbi pushtuesit dhe sahanlepiresit qe i sherbyen atij ne terrorrizimin, djegien, shkaterrimin dhe vrasjen e popullit shqiptar.
  Eshte e drejta e secilit ta nderoje apo jo, ta njohe si udheheqesi i luftes ose jo, por jo tu imponohet te tjereve.
  Nuk e di por duke qene lexues i rregullt i kesaj gazete, ndoshta e kam gabim, por nga disa komente gjoja kundershtaresh apo vertete kundershtar, kam nje mendim.
  I madhi Havel per nje kategori te tille “disidentesh” dhe “kundershatresh” pa fre dhe logjike, thote se “komunisti me i rrezikshem eshte komunisti i konvertuar ne natikomunist”.
  E pra pa dashur ta perifrazoj, per fat te keq ne Shqiperi, kur dihet se me te shkolluarit ne shkolla te zgjedhura sipas preferences, ishin bijte dhe niperit e noenklatures se kuqe, fara e enverizmit ne kuptimin e keq te kesaj fjale, sa i perket çeshtjeve te gjykimit, perceptimit, imponimit, presionit dhe kercenimeve, mbetet serish ne fushen e ketyre te fundit.
  Sipas ketij gjykimi mendoj se enveritset me te keqinj qe jo vetem trashegojne por dhe transmetojne me te keqiat e atij sistemi jane enversite e djeshem te rriturme pekulet dhe perkedheljet e diktatures te konvertuar ne antienversite.
  Me metoda, sjellje dhe gykime enveriste dhe te nje sistemni te deshtuar nuk mund te ndertohet demokracia e tipit perendimor.
  Pohimi i te vertetave historike eshte moral demokracie, ndersa amplifikimi, apo mohimi i te vertetave eshte shprehje e diktatures dhe kur behet ne blogje apo rrjete sociale ajo quhet diktature e rruges, teper e ndeshkueshmenga shteti i se drejtes.
  Qendrime te tila jane ato negavitet, qe krahas trafikimit te qenieve njerzore, prostitucionit, mafies, korrupsionit, krimit te oganizuar dhe atij ordiner, qe ringjallin tek njerzit e thjeshte ndjenjen e nostalgjise e kohes se perenduar qe per hir te se vertetes, negativite te tilla ishin objekt i ndeshkimit kapital.
 17.  
  beni

  Rrofte Diktatura e Proletarjatit shkruheshe neper gazetat e dites!!!
  Kush e kruan,do tja kruajme thoshnin pushtet mbajtsit!!!
  Te pakten te paralajmeronin,qe ne jemi ne nje diktature dhe diktatura,nuk hiqet sepse e ka vendosur” populli”!!!!
  Enveri ne ket vend ishte si JezuKrishti ne cdo faqe murri,ne shtepi ne cdo kantjer ndertimi e garnizon ushtarak,pra ja kish kaluar dhe profetit Muhamet!!!!
  Nje koqe i tille beri qe ne 70 vjet populli shqiptar mos ngreje koke kurren e kurres!!!!
  Natyrisht kemi se cfar te prodhojme ne medjet e sotme,ku nostalgjiket dhe kundershtaret kan cti japin medjes!??
 18.  
  Kuqale Zioshe

  muçi, keni harruar nje detaj te vogel: enver hoxha eshte personazh, biles zulmemadh ne historine moderne te shtetit Shqiptar, por njekohesisht eshte edhe ofendim per ata qe dhane jeten per idealin e lirise se memedheut, dhe jo idealin e pushtit sllavo-maoist-delirist te tij – mos harroni se sa te tjere ish “bashk-luftetar” ka çuar ne litar e pushkatim, burg-spac-burrel e internim,

  ai nuk ka vend kurrsesi atje ku prehen deshmoret e kombit!
 19.  
  Leonora

  Nga artikulli dhe komentet qe e pasojne, kuptoj ne radhe te pare qe, si gjithnje, analizat e Nanos jane te thella, kurajoze, te drejta, objektive dhe qe si gjithnje ky njeri kap thelbet e problemeve qe rralle ndeshen ne publicistiken shqiptare. Nano i jep publikut te verteta te tilla me ate te te cilave jo se kerkon qe te tjeret te kacafyten per bindjet qe kane, por per te argumentuar ate qe e verteta eshte nje dhe se historia e jone eshte bere aq shume carcaf sa nuk ka zot qe e trajton te pakten nje here te vetme sic meriton te jete.

  Pse na mungojne shume NANO-t ne sillemi verdalle per te thene ca gjera qe kurre dhe askush nuk do i kuptoje se sa jane te verteta, cfar eshte e vertete, cfar eshtre e drejte, cfar eshte e ndershme e cfar hipokrite, cfare halle te medha kemi sot dhe e kujt eshte pergjegjesia pikerisht sot, etj,etj,

  Mesazhi i Nanos eshte shume i qarte dhe ne mes te tjerave do thoja une eshte ajo qe nje foto e Enver Hoxhes e vene nga veteranet e luftes Nacional-clirimtare tek varrezat e deshmoreve te kesaj lufte, nuk mund te sherbeje si kale beteje ndaj ndonje force politike qe ne fakt e ka mohuar qe ne krye te heres rolin e luftes antifashiste….A nuk eshte e rende qe monumenti i 5 heronjeve te Vigut u shkul poshtersisht nga qyteti i Shkodres dhe me nje fodullek makaber u dergua tek nje grumbull mbeturinash ne dalje te Shkodres dhe po kaq e dhimbshme qe ne qytetin e lashte, ne qytetin e kultures, ne syte e agallareve qe sundojne aty, kjo shtatore ne vlera te medha artistile, po gjymtohet (sharrohet) me POROSI te perfaqesuesve te nje force politike qe mallkon luften per clirim tere diten?
 20.  
  Skender

  Me bene pershtypje fjalet e nje jetimi ne Shkoder. Ishte rritur ne jetimore, dhe tani ishte pa shtepi dhe pa pune si gjithe shoket apo shoqet e tij te te njejtit fat. Po te ishte Enveri, tha, do te kisha pune dhe shtepi. Ne vend qe te merremi me hallet e medha te njerezve, ende vazhdojme me e lagu nuk e lagu. Bukur fort!
 21.  
  enea

  Hoxha ka internuar shume familje, ka bere luften e klasave, etj etj

  Berisha ka vrare shume familje, ka bere luften e krahinave.

  Nuk kuptoj, pse i pari urrehet e i dyti lavderohet (kuptohet, nga ata qe i shkojne nga mbrapa).
 22.  

  Enver Hoxha eshte pjese e pandare e Historise se Shqiperise, por nuk ka pune tek varrezat e Deshmoreve te Kombit. Ne fakt, qe ta justifikoje emrin , varreza e Kombit duhet te plotesohet me te gjithe deshmoret e rene per liri , pavaresi dhe teresi tokesore te Shqiperise.
 23.  

  Z. Mustafa Nano, te pershendes per artikujt polemizues qe boton. Me rastin e ketij diskutimi shikoje nese mund te besh nje shkrim per Piramiden. Per mua Piramida eshte nje ndertese simbol i Diktatures Skllavo-Komuniste ne Shqiperi. Nuk ka ndertese me interesante se ajo po te kthehet ne Muze te Diktatures Komuniste ne Shqiperi, me te mirat dhe tmerret e saj. Perpara saj, ndertesa e Muzeut Historik Kombetar do te ngjaje si nej ndertese Walmart-i (Supermarket)..
 24.  
  roza

  sa budallenj jane shqiptaret e rames dhe bashes u tremben nga nje portret i Enverit ajo ishte loje e partis komuniste.. U futi tmerin.Ju te PD e keni Enverin ne krye apo nuk i ngjan LULI prandaj Saliu e zgjodhi se kishte nostalgji per Enverin . Ju tani e shani por eshte e kunderta ju roni me endrat etij sikur e keni afer tu perkedheli dhe tu jap forc per humbjen e madhe qe pesuat.Ndersa ju Ngjela po me duket se ke lene jorganin ne burg ik me mire atje se njeri pavlera je nje megalloman qe shan Ramen se nuk te beri minister.Ky do ishte gabimi me i madh i Rames por shyqyr qe ishte me te mira se kush te duronte ty budalla.
  .
 25.  
  Rrapo

  1 – Enver Hoxhen e vuri ne krye spiunazhi serb dhe britanik, atyre i sherbeu.
  2 – Enver Hoxha is klloun ushtarak, nuk hartoi ndonje plan ushtarak, nuk mori pjese ne luftime, nuk udhehoqi luftime, nuk qe ne balle te luftimeve.
 26.  

  shume e drejte hale ai qoftelargu,por ka lene pas edhe halete qe e kane mbeshtetur ,prandaj duhen toleruar edhe pjesa hale e atij rregjimi, sic po tolerojme dhe ish regjimin hale te tete vjeteve qeverisje, shume objektiv nano edhe ju keni qene dikur pjese e halese se PD, por e kape situaten dhe e hoqe pjesen e halese
 27.  
  barba

  Jam plotesisht dakort me artikullin taj zoti nano .
  Problemi eshte se sali berisha e cvarosi tre here sa u bin qe kishte vdekur dhe tashti ka frike dhe kur shikon fotografine.
  Populli duhet ta dije dhe te kete kurajo ta kerkoi pjesen e historise te luftes nacinale -clirimtare se kjo luft cliroj nga okupatori gjerman dhe socialistet dhe ata qe tani gjoja jane demokrat.
  Per problemet mbas kesaj periudhe eshte tjeter gje qe duhet te distancohemi per ato probleme qe na takojme ,por te bardhen ta lexojme te bardhe dhe jo sipas bindjeve politike.
  GJithon duhet te triumfoi realiteti.
 28.  
  ILIRET

  Nuk duhet share por duhet falenderuar PD qe na e kujtoi Enverin. Ja thoni ju, e vuri kush re foton e Enverit ne varrezat e deshmoreve? Askush. Do te kishim folur tani per Enverin ? JO!
  Pra eshte merite e PD, qe vuri re foton e Enverit dhe e beri ate publike dhe te gjithe tani flasin. Ata qe e duan Enverin thone: Bravo PD-se qe e pa dhe na e kujtoi Enverin se ne ishim krejt te pavemendshem dhe indiferente!
  Prandaj edhe nje here falenderimet shkojne per PD, qe rri e rri dhe here pas here na e kujton Enverin. Ndryshe sot Enveri do te ishte harruar fare…
 29.  
  illi

  po mire mo aman, qe Enveri i vrau e i torturoi shqipetaret, ju piu gjakun, por haroni qe i mori dicka me shume se 800 mije dhe i la 3,7 milion. Si u shtua kjo popullsi per 45 vjet dhe arriti ne keto shifra? Pse s’pati dhe nje shtim te popullsise ne keto 23 vite ‘demokracie’? Po njerezit po hidhen nga ballkonet, sigurisht nga ‘depresioni’. Atyre si albani, beni apo pellazgu ju uroj t’ju semuret ndonje nga te afermit dhe mbasi te torturohen spitaleve ata dhe me shume akoma te semuret e tyre, te vene e ti vene nje lule ke varri E.H.
  Hajt ne kokat a tyre.

  E mo mbylleni se late nam. Kane mbetur shqipetaret kokoshi nje thele. Te semure te lodhur te paditur e te palare dhe ju prap gam gam.
 30.  
  katarakti

  Edhe une para 23 vjetesh kam uluritur ne Sheshin Studenti “Enver – Hitler”, ” E duam Shqiperine si gjithe Europa” etj etj. Ndersa sot them se rame nga shiu ne bresher. Se paska edhe me keq se Enveri. As nuk mund ta imagjinoja ne ate kohe se shqiptaret do te tregoheshin me gisht ne bote si kriminele, drogaxhinj dhe kodoshe femrash. Nuk mund ta mendonja se do te ringjallej gjakmarrja, ngujimi ne kulla, ndasite fetare, krahinore, gjuhesore, etj etj. Se korrupsioni dhe imoraliteti do te ngriheshin ne krye te vendit dhe do te nderoheshin, se politikanet do te beheshin te gjithe milionere, se Shqiperia nuk do te kishte me fabrika as hekurudhe, se do te shkaterrohej gjithçka qe u ndertua me aq mundim gjate atyre 45 vjeteve. E te tjera e te tjera. Ndaj tani nuk di si te mendoj dhe çfare te them per foton e Enver Hoxhes.
 31.  
  ANALISTI ZVICER.

  ENVER HOXHA korrekt jo korrekte,i mire apo i keq, (+) apo (-) dhe ta bejmi nje REZULTATE.

  .ENVER HOXHA i keq e jo KORREKT,FATOS NANO,ILIRE META,REXHEP MEJDANI,SALIH BERISHA te mire e korrekte = me 1997 15000-17000 viktima shqiptare nga komplotet e tyre me ane te mashtrimeve te formules se GRUSHTETIT piramidave ku dikush ja u hapi edhe dyerte e depove usharake qe TERRORISTAT te FURNIZOHEN me ARME.

  .enver hoxha i KEQ, a P.S-P.D. te ,,MIRA,, por enver hoxha nuk ja shiti 300km2 DETI GREKVE,por MAFIA qeveritare.

  .ENVER HOXHA i ,,keq e jo korrekt,, por nen udheheqijet e tije ka pas ZERO KRIME MAFIOZE,trafik DROGE ,largime masive nga shqiprija qe shokuan BOTEN ne nje ANIJE MIJRA persona qe ase nga SIRIA SOT nuk ka aso ikjesh MASIVE.

  .p.s-p-d- skeder gjinushi .vangjel dule te ,,MIRE,,por me qindra hektarete mbelluara me KANABIS,+ PROSTUTICION i njoftur edhe ne ITALI,krime te te gjtha formave e metodave,GRABITSIT me MASKA ne RRUGE ku ekzekutojne nje FAMILJE ne makine vetem per tja grabidur edhe nje TELEFON mobile,+ HAJNI te gjitha formave qe nga qeverija ka KORREKTI ILIRE META edhe para kamerave kerkone per nje tendere qe ti FUTE ne XHEP 70000 euro.

  .ENVER HOXHA e ,,KEQ,, e nano-berisha-meta-mejdani te ,,MIRE,, por ushtria serbe u fute ne 20km mbrenda territorit shqiptar ne luften e kosoves ku TROPOJANET mbrojten e rezistuar duke i larguar FORCAT SERBE pa ndihmen e QEVERIS NANO-MEJDANI-META,por edhe me keq qe ilire meta vizitojke SERBIN edhe kure serbija kishte EMBARGO dhe nuk vizitohej nga asnje shtet evropian,perpos rusise ,kines,kores,grekut,irakut,shqiperis,libis e kubes se FIDEL KASTROS.

  .pra mua per rrethanat e kohes rezultati me del se ENVER HOXHA ka qene presidenti me KORREKTE ne gjithe EVROPE e BOTE.

  .deri para 40 vitesh ZVICRA ka pas DENIMIN me VDEKJE ashtu edhe FRANCA e shume shtete evropiane,ku vete kame par nje emision televiziv ka ekzekutimi u bejke me nje SOPAT e leshuar nga 10 metra large qe ja PREJKE KOKEN NJERIUT.

  .pra RRNOFT DEMOKRATI ENVER HOXHA.
 32.  
  shqiptari

  enver hoxha eshte babai i shtetit shqiptar
  krijoi sovranitetin e shqiperise qe me pare s njihej
  arsimoi popullin qe qe ne masen 95 perqind analfabet
  respektoi gruan shqiptare qe qe e percmuar
  ndertoi infrastrukturen qe e kemi dhe sot
  ndertoi hidrocentralet,ku per kete me duhet te shtoj qe eshte e vetmja e ardhur e shtetit qe vjen nga prodhimi ,gjith te ardhurat e tjera jane vetem taksa
  enverin s mund ta akuzosh dot per asnje krim,se e bene kete akuze politikanet e viteve 90 po u degjeneruan se perfunduan akuzat nga per krime ne keqkonsumim te kafese ,qesharake
  nexhmije hoxha,ramiz alia u denuan se kishin pire shume kafe,turp
  politikanet e pas viteve 90 kane perdhosur cdo individ shqiptar,keta jane kriminela
  enver hoxha ka vendin e luanit ne historine e kombit shqiptar
  nje diplomat anglez ka thene ne kohen qe u prish bashkimimi sovjetik enver hoxha kundershtoi i vetem bashkimin sovjetik ne nje kohe qe ne gjith te tjeret heshtnim
  ai qe me bole themi ne nga ana jone,keta te sotmit s ja mbanin dot bolet se i kishte te medha ai
  respekte te gjith shqiptareve
  shqiperia mbi te gjitha
 33.  
  nick

  njerezit qe nuk dine se ç’eshte shteti do merren gjithmone me individin.Do bejne krahasime kembesh si puna e Zaponit lart,qe shiko-shiko,Hitleri dhe grupi i tij i paska premtuar gjermaneve gjalp dhe as i plaste se per kete gjalp duheshin korrur miliona nga popujt e tjere,kur ne fakt teoria e Hitlerit eshte me antikja e teorive.Lebensraum eshte hapesira vitale,perandorite duan kullotat gjigante dhe ua zhvatin fqinjeve dhe gjithe te tjereve.Kush tha qe Hitleri nuk perndoqi gjermane?E beri edhe kete,kur ia ndjeu nevoja dhe i rrezikohej karrikja.Ndersa te quash histori 45 vjet dhe ti heqesh kesaj historie individin qe drejtoi efektivisht shtetin eshte meshiruese dhe qesharake.Si mund te quhesh historian kur i ve detyre vetes te shmangesh Enver Hoxhen nga kjo histori?Por natyrisht qe diktature do ishim,pse çfare kujtonit juve?Diktature ishte Jugosllavia lart,Greqia poshte.çfare shteti demokratik do ndertohej ne Shqiperi?E kush do ta ndertonte?Sigurisht qe rruget ishin vetem dy;ose diktature e majte,si ne Jugosllavi,ose diktature e djathte si ne Greqi.Natyrisht qe jane bere shume gabime,jane bere edhe krime te verteta,por ky eshte limiti i shtetit.Edhe sot e kesaj dite flitet per tragjedine e Ustica,kur ne ’80 nje avion pasagjeresh rrezohet ne Ustica dhe vdesin rreth 80 veta.Ne pamundesi te paguante demin e rrezimit,kompania ajrore falimentoi,edhe pse u fol per atentat terrorist.Ne fakt,pas kaq kohesh sekret shteteror,doli qe avionin e pasagjereve e goditi ne avion ushtarak i Natos gabimisht.Por edhe sot sekreti shteteror nuk e nxjerr te plote ngjarjen.Pra,ky eshte shteti,kur nuk ia ndjen,edhe ne demokraci te vret dhe s’te paguan.Nuk mund te thuhet se doktatura koministe vrsite e priste sepse ishte kanibal Enveri,porse ne shumice diktaturat komuniste kishin nje linje represioni dhe keto te fiksuara ne ligj.
 34.  
  Tomorri

  Enver Hoxha ishte mizor…..????
  Ali pashe Tepelena ishte mizor…..? Rasti i Sulit ( ishin Arvanitas, Shqiptare) etj.
  Te dytin e nderojme, e respektojme , i kemi bere monument.
  Pse????
  Ndarja e Trojeve Shqiptare dhe veshtiresite Shqiptare per mbijetese i dhane vlera te tjera kesaj figure sado mizor qe ishte me pjeset e banuara Shqiptare te asaj kohe qe nuk i nenshtroheshin.
  Pra , Enver Hoxha do kete aq vlera sa do jene deshtimet e liderave udheheqes pasardhes te bejne shtet e te na udheheqin ne prosperitet.
 35.  

  Me vjen me qeshe kur degjoj zhurmen qe behet per nje fotografi qe dikush e kishte marre me vehte ne vendin ku prehen eshtrat e shokeve dhe vartesve te Hoxhes.Nese fotografia e Hoxhes ka ndonje vend ku duhet te shfaqet, ky vend eshte pikerisht aty. Kush trembet prej saj, te mos shkoje aty. Kush e urren ( me te drejte ose jo ) te ndryshoje TV. Nuk kane asnje te drejte morale dhe as politike te flasin per fotografine ata qe dikur kane vajtur ne shtepine e tij dhe kane bere fotografi, ose ne shtepine e tij ose ne liqen duke iu vozitur barken djemve te tij. Nuk kane te drejte morale dhe as historike te mjaullijne kunder fotografise ata qe kane reabilituar spiunet dhe terroristet e te huajve dhe vrasesit e mijera shqiptareve. Nuk e kane kete te drejte ata qe i dhane dekorata dhe i ngriten buste A. Zogut, i cili, pervec se ka vrare e internuar kundershtaret si Hoxha, edhe ka tjetersuar territorin e Shqiperise, edhe ka ikur me bishtin nen shale kur Shqiperia u pushtua nga Italia ( megjithese ishte Komandant i Pergjithshem i Ushtrise ) dhe ka marre me vete disa kuintal ar te shtetit ( popullit shqiptar ) per mireqenien e vet dhe te familjes se vet. Nuk e kane kete te drejte as ata qe, pasi vrane kater demonstrues te pafajshem, ne mes te dites dhe ne mes te kryeqytetit, kercenuan se do te vrisnin disa here me shume ne rast se iu afroheshin zyrave te tyre. Sikur politikanet shqiptare te ketyre 23 viteve te kishin qene me te zotet, me te denje dhe me atdhetare se sa u shfaqen, askujt s’do i binte ne mend per Hoxhen. Por populli nuk eshte budalla. Sheh, krahason dhe gjykon.
 36.  

  Enveri duhet te varroset tek deshmoret, aty tek ata qe I vrau I preu, pa meshire. Busti I tij duhet te vendoset aty ku ka qene,ne qender te. Tiranes.
 37.  

  PAJTOHEM ME TY Z, NANO!

  ENVER HOXHA, KA QENË MIZOR , POR JO SA DUHET E SA THUHET, NDAJ MIZORËVE TË BRENDSHËM, SHQIPFOLËS!…

  ISHTE MIZORË SA DUHET , -BILE EDHE SA NUK THUHET, NDAJ MIZORËVE TË JASHTËM, THEM KËSHTU, SEPSE AY BURRË I MADH I KOMBIT, NË KRYE TË PARTIZANËVE TRIMA, ARRITI T´I NXJERRË JASHTË SHQIPËRISË LONDINEZE ME ARMË NË DORË, MBI 70.000 ARMIQTË, NAZI-FASHISTË DHE, ATA TË “PA DY KOÇE MEND”, -THOTË TOSKËRIA; -PËR BASHKËPUNËTORË TË TYRE !

  AY, BURRË , UDHËHEQËS LEGJENDAR NË LUFTËRA DHE NË PAQE; -NË BALLË TË POPULLIT PË GATI 50 VIOTE, ARRITI TA DREJTOJ VENDIN ME KRENARI SHQIPTARE, T´I NXJERRË JASHTË SHQIPËRISË LONDINEZE TRI SUPERFUQITË E HUAJA KUR ATO IU VËRSULËN SHQIPËRISË T´IA GRABISNIN PASURITË!
  LAVDI ENVER HOXHËS!
  LAVDI PPSH-së, KUR AY E DREJTOI SI SHQIPO!
 38.  
  Drishti

  Mos u merzit z.NANO, se vitin tjeter me rastin e 70-Vjetorit te komunizmit ne Shqiperi do te vendoset busti i Hoxhes ne Tirane e rrethe.
 39.  
  shqiptari

  ismail qemali
  fan noli
  ramiz alia
  fatos nano
  te gjith te lart permendurit kane gabime dhe merita qe c do shqiptar i di,tani vime te
  ahmet zogu
  sali berisha
  te nenpermendurit kane gjithashtu bema
  le te peshoj populli me kandarin e tij
 40.  

  Bashkohem me shkrimin me larte se dy kohe ka pasur atdheu yne i dashur, kohen e SKENDERBEUT E KOHEN e ENVERIT ndersa keto 23 vjete eshte koha e super kriminelit sali, nje gje eshte provojeni ju qe nuk doni ta njihni ate pjese te historise kerkoni nje referendum e do ta shikoni.
 41.  
  dylber

  Askush ne jete te jeteve nuk do e arrije modelin e te qenurit udheheqes legjendar si per lufte, pune dhe zgjuarsi shokun Enver Hoxhen. Pas kesaj jete ndofta. Mos te lodhet askush, eshte i paarritshem per Shqiperine.
 42.  
  thanas prifti

  Te ngrihet permendorja e ENVER HOXHES NE TIIRANE

Lini nje pergjigje

(e domosdoshme)