e përditshme info-analitike
Universiteti Marin Barleti

 

Vargjet e Arben Dukës

4
Postuar më: 16 Shkurt, 2013 tek Rubrika

Epopeja e kusarëve në një variant të ri

Pjesa e parë

Shqipëria ime,
Shqiponjë e plagosur,
Vidh e vidh të gjithë,
E ti s’ke të sosur!

E ti s’ke të sosur,
Se je një xhenet,
S’t’u mbaruan depot,
Njëzet e dy vjet!

Të gjithë u vërsulën,
Me kuç e me maçkë,
E të gjithë piratët,
Bënë goxha plaçkë!

Bënë goxha plaçkë,
Se u ndiu fati,
Të doli Saliu,
Më kryepirati!

Grabit natë e ditë,
Skota e ‘Doktorit’,
Po nuk mbaron kurrë,
“Plaçkë” e diktatorit!

Atë që mbas vdekjes,
Keq e masakruan,
E baltosën keq,
Po depot ia duan!

Ky që sot na shitet,
Bash i trimëris’,
Shishka me urinë,
Çonte në Paris!

Ky që po na shitet,
Si një burrë i nderit,
Çonte në Paris,
Shurrën e Enverit!

Ky që po na hiqet,
Zjarr si vetëtima,
Si një lëng magjik,
I dukej urina!

Ky që për Enverin,
Qe aq i betuar,
S’është çudi që shishkat,
Dhe t’i ketë provuar!

Ndaj nuk mbeti kurrë,
Tek bishti i urës,
Se bëri karrierë,
Me shishkat e shurrës!

Sa qe gjallë Enveri,
Tash e dinë të gjithë,
Edhe më trimoshat,
E puthnin në bythë!

Dhe rrinin në radhë,
Trimoshat e hirës,
Ndaj shpika i pari,
Fjalën “bythëlëpirës”!

Këta zvarranikë,
Që dikur i patë,
Tash u trimëruan,
Me plumb e me shpatë!

Nuk të burrërojnë,
Sikur gjithë pushtetet,
Kush ka lindur krimb,
Po një krimb do mbetet!

Po një krimb do mbetet,
Po një zvarranik,
Ndaj ju them sërish:
“Mos i kini frikë!”

Ndaj dhe për shumë kohë,
Nuk kanë për t’ia hedhur,
Se Kohë e Enverit,
Ata i ka tredhur!

Ndaj ju thotë dhe sot,
Sërish shoku Dukë,
S’kanë si të na trembin,
Këta eunukë!

Faleminderit per vleresimin!
Si ju ben te ndiheni ky lajm?

 • asnje ndjesi
 • I kenaqur
 • i shqetesuar
 • i trishtuar
 • i indinjuar


4 Komente


 1.  
  Illo

  Duke lexuar këtë poezi të këndshme , ke marrë informacjon të zberthyer për nje epokë të tërë , që përjetojnë shqiptarët dhe që nuk dihet në se do të ndahen , prej saj . Illo
 2.  
  laraska

  Bravo! Bravo! Bravo! E ke degjeneruar fare duke i perplasur te verteten ne fytyre. Komplimenta si gjithemone dhe pershendetje.
 3.  
  tefta

  NJE PENDE E ARTE
 4.  
  bledi

  po i mbleth koleksion te gjitha vargjet per te treguar me vone se cfar shkruante DUKA per regjimin 2. vazhdo te lutem

Lini nje pergjigje

(e domosdoshme)


Visit Us On FacebookVisit Us On Twitter