Enciklopedi

Më tepër: en
Latest Enciklopedi News

“Kur New Yorku ishte një fshat”

New Yorku sot është një nga vendet më të zhvilluara në botë.…

Mos Muli…!

Disa deputetë të përjashtuar nga Komisioni i Etikës, kanë hyrë sot nga…

Shkencëtarët zbulojnë se nuk ishte asteroidi shkaku që vrau dinosaurët!

Ndërsa shumë besojnë se ishte ndikimi i një asteroidi ai që zhduku…

LISTA: National Geographic zbulon 30 destinacionet më të mira për 2024, ku e rendit Shqipërinë

Prestigjiozja National Geographic, në një artikull ka zbuluar destinacionet më të mira…

“Të shmangim pasojat negative”, SHBA kërkon të vendosë nën kontroll Inteligjencën Artificiale

Presidenti Joe Biden ka zbuluar veprimet më gjithëpërfshirëse të ndërmarra ndonjëherë për…

Tavani i botës po bie? Thirrja e pazakontë e kreut të OKB: Ndaloni çmendurinë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, i bëri thirrje…

Cila është gjuha më e vjetër në botë?

Pyetja është e thjeshtë, por përgjigjja e vështirë. Gjuha jeton duke u…

Zbulohet peizazhi që nuk ishte parë për 14 milionë vjet nën akullin e Antarktidës

Shkencëtarët kanë zbuluar një peizazh tokësor të formuar nga lumenjtë e fshehur…

Me sipërfaqe sa SHBA dhe me xhungla të gjelbra, si u zhduk kontinenti i hershëm, Argoland

Teksa Atlantis, një kontinent kaq i përfolur prej dekadash, besohet se është…