Kulture

Sezoni turistik ‘24, Durrësi ofron më pak arkeologji dhe më shumë art

Vizitorët në qytetin bregdetar gjatë sezonit të ardhshëm turistik do të shohin më pak objekte me karakter arkeologjik dhe historik,…

Edward Lear: Rrugëtimi në territoret e Shqipërisë së sotme në sytë e një pejsazhisti britanik

Njohja dhe rizbulimi i Ballkanit në shekullin XIX dhe fillimet e shekullit XX  në Evropë është një proces i cili…

Java Kulturore e Francës / Shfaqja ujore “Fous de Bassin” vjen më 15 dhe 16 Maj tek Liqeni

Java Kulturore e Francës në vendin tonë do të jetë nga data 13 deri më 19 maj, me një larmishmëri…

- Reklamë -
Latest Kulture News

Këngëtari holandez përjashtohet nga Eurovizioni pak orë para finales

MALMO, SUEDI - Konkurrenti holandez në Eurovizion u përjashtua në mënyrë dramatike…

Televizioni belg ndërpret performancën e Izraelit në Eurovision, në shenjë proteste për Gazën

Televizioni belg VRT ndaloi transmetimin e Eurovision Song Contest për të dënuar…

FOTO: Panairi agroushqimor italian zhvillohet këtë muaj në një nga hotelet më të veçantë të kryeqytetit

Në datat 13 dhe 14 Maj zhvillohet në Tiranë panairi agroushqimor italian,…

Nis sonte “Eurovision 2024”, përfaqësuesja e Shqipërisë performon në natën e dytë

Nis sonte festivali europian i kënës, "Eurovision Song Contest 2024", i cili…

Majakovski dhe Esenini, sprovë për ese krahasuese

Nga Bedri Islami Përse Sergei Eseninin e duam menjëherë? Përse Majakovskin e…

Ish-depo e ushtrisë në Belsh transformohet në galerinë “Dy Botët”

Ish-depot e ushtrisë më Seferan janë transformuar në një galeri arti ku…

“U hakmora ndaj mësuesve”, aktori i njohur turk blen shkollën e tij të fillores dhe e shkatërron

Aktori i njohur turk Caglar Ertugrul ka pushtuar mediat në vendlindje, me…

Nis sot Festivali Ndërkombëtar i Akuarelit, Tirana mbledh piktorë nga e gjithë bota

Nis sot në Tiranë, Festivali Ndërkombëtar i Akuarelit, një ngjarje e artit…

FOTO-LAJM / Javët Kulturore Ndërkombëtare bëjnë bashkë në Tiranë ambasadorët e vendeve evropiane

Edicioni i 3-të i Javëve Kulturore Ndërkombëtare në Tiranë bëri bashkë ambasadorët…