Kulture

“Ia kemi dhënë Janullatosit, por jo Fan Nolit”, absurdi me dekoratën e lartë ‘Gjergj Kastriot Skënderbeu’

Diplomati dhe sociologu Fatos Tarifa e quan “absurde dhe parodi” atë që ka ndodhur me dekoratat e larta zyrtare të…

Funky Days & Night / Mbrëmjeve pranverore në Tiranë do t’i shtohen 3 dite magjike te Pazari i Ri

Pazari i Ri sjell në datat 19-20-21 prill një përvojë unike, që vetëm Funky Days&Nights ofron. Plot tre ditë e…

Në Tiranë shfaqet filmi dokumentar për Tomas Venclova

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj priti në takim poetin, prozatorin dhe përkthyesin lituanez, Tomas Venclova. Teksa e cilësoi…

- Reklamë -
Latest Kulture News

Ambasadori i Kroacisë në Tiranë: Për ne kroatët, Shaban Murati është Milan Shuflaj shqiptar

Ambasadori i Kroacisë në Shqipëri, H.E. Zlatko Kramariç, në fjalën e mbajtur…

Këngëtari grek bën gjestin e papritur gjatë koncertit në Tiranë: “Shqiptarë, ju kërkoj falje, Greqia shpesh ju ka lënduar”

Këngëtari grek Andonis Remos ka dhënë një koncert mbrëmjen e djeshme në…

U promovua libri i Dr.Jorgji Kote: “Negociatat, sfida e fundit e integrimit”

Më 5 Prill 2024, në mjediset e Universitetit Mesdhetar të Shqipërisë në…

Në 100 vjetorin e lindjes së prof. Arben Putos

Prof.Dr. Ksenofon Krisafi Botuar në Dita 100 vjet më parë, më 6…

Shfaqja “Amerikan”, drama në Teatrin Eksperimental nga data 3 deri me 7 prill, një prej shfaqjeve më të rëndësishme të sezonit

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” është gati për shfaqjen “Amerikan”, e cila…

Reshat Arbana në spital, tre sonda në zemër, ja si është gjendja e aktorit të madh

Aktori i njohur, Reshat Arbana, iu nënshtrua një ndërhyrje të vështirë në…

Piktori i njohur shqiptar: Tavani i Kishës së madhe në Shkodër nuk u prek me urdhër nga lart, ja çfarë na tha Vito Kapo

“Dy botët” e Gjergji Markos (piktorit, arreduesit dhe kostumografit të njohur shqiptar)janë…

Festivali “Marie Kraja”, Veliaj u dhuron “Kullën e Sahatit” anëtarëve të jurisë, personalitete të Operas Botërore

Festivali Ndërkombëtar i Vokalit Operistik “Marie Kraja” çeli edhe këtë vit siparin…