Histori

Historia e panjohur e krimit që tronditi udhëheqjen e PPSH-së: Përse e vrau Harap Miloti, eprorin e tij?

Më 13 dhjetor 1960 në qytetin e Fierit, ndodhi një ngjarje e bujshme, që drithëroi mbarë opinionin publik shqiptar. Harap…

“Janë të pafat, por, edhe kur u vjen, e kanë fat të ngatërruar”. Përkufizimi që ka lënë pas për ne shqiptarët një albanologe që e njohim pak

Histori e parë nga larg, dhe jo vetëm nga larg, por edhe ftohtë, pa pragmatizmat e paragjykimet e zakonshme lokale,…

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë mundësisht me Shkodrën e rrethinat…

- Reklamë -
Latest Histori News

Një hero i harruar…

Nga Shaqir Vukaj Botuar në DITA Para shumë vitesh, duke lexuar librin…

5 MAJI-FOTOT E RRALLA: Për dinjitetin e njeriut dhe ëndrrën e (pa)mundur të komunizmit

Nga Nasho Jorgaqi 1931 - 2022 Ai që ka provuar të hyjë…

Baroni themelues i gjeologjisë shqiptare

Prof. Shyqyri Aliaj dhe Prof. Defrim Shkupi Botuar në DITA Baron Franz…

Prapaskenat e gjyqit ndaj Kadri Hazbiut, zbardhet debati në zyrën e Enver Hoxhës! Ramiz Alia: Edhe Fiqiret Shehu duhej pushkatuar

Reagimin e parë për vendimet e gjyqit të Kadri Hazbiut, ish-ministrit historik…

Enigma e “priftit serb” në spitalin e Hysni Kapos dhe gjenerali i UDB nga Shishtaveci

Rreth vdekjes së Hysni Kapos ka pasur dyshime të arsyeshme nëse ishte…

Ish-partizani që u turpërua me një fletërrufe, arratisja e bujshme e familjes Bogdani

Nga Agim Blloshmi Bedri Bogdani është një nga fëmijët e Qerim Bogdanit.…

Mirë me Qemalin se “qe komunist”, po me Bilalin ç’patën?!

Para 25 vjetëve, në vitin 1999, Kryesia e Shoqatës Atdhetare “Labëria” (atëhere…

Dy vajzat në këtë foto janë bijat e dy ish-kryeministrave shqiptarë, historia rozë me gjeneralin gjerman…

Vajzat në këtë foto quhen Mediha Frashëri dhe Shehnisha Libohova, e para…