Babain ia vranë, vetë u plagos/ Kush është Gjin Guri i dënuar për kanosje dhe armëmbajtje pa leje

Në Malin e Shoshit si pasojë e të shtënave, mbrëmjen e kësaj të mërkure, një person ka humbur jetën dhe

Atentat në Dukagjin, vritet babai, plagoset rëndë i biri (EMRAT)

Një person ka mbetur i vrarë me armë zjarri dhe një tjetër është plagosur në Dukagjin. Ngjarja ka ndodhur në

FOTOT: Xhama të thyer e forca të shumta policie, gjurmët që kanë mbetur tri ditë pas sulmit në Banjskë

Gjurmë të shumta kanë mbetur pas në fshatin Banjskë të Zveçanit, aty ku më 24 shtator një grup i armatosur

VIDEO: Rama pritet me ceremoni shtetërore nga kryeministrja Meloni

Kryeministri Edi Rama është pritur me ceremoni shtetërore nga kryeministrja italiane Giorgia Meloni gjatë vizitës që ai po zhvillon në

“Shqipëria po të ishte pjesë e zonës Euro, do kursente 14 mln euro në vit”

Nëse Shqipëria do të ishte pjesë e SEPA, Zonës së Pagesave në Euro, do të kursente 14 mln euro në

​FOTO: A ka lidhje grupi terrorist me Beogradin zyrtar? Ministri Sveçla publikon dokumentin

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, ka publikuar në rrjete sociale një dokument të ushtrisë serbe e cila është

“Mos i prekni telefonat…” Agjentët e BKH-së zbarkojnë në Ministrinë e Turizmit, sekuestrojnë celularët e dy zyrtarëve të lartë

Agjentët e Byrosë Kombëtare të Hetimit kanë hyrë sot befasisht në ambjentet e Agjencisë Kombëtare të Mjedisit. Mësohet se ata

Sulmi në veri të Kosovës\ Stano: Do të marrim vendim pasi të përfundojë hetimi

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano deklaroi se po presin përfundimin e hetimeve për sulmin terrorist të së dielës në

Del fotoja e Fatjon Dervishit që u ekzekutua në Sukth. Pista kryesore e hetimit, larje hesapesh

Konfliktet për aktivitete të paligjshme jashtë vendit vijojnë të prodhojnë ngjarje kriminale në Shqipëri. Rreth mesnatës në fshatin Katund të

Rama: BE të dalë me një deklaratë të dytë, të dënojë shpalljen e zisë kombëtare në Serbi

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me ministrin e Jashtëm italian, Antonio Tajani, kryeministri Edi Rama i është përgjigjur edhe

VDEKJA E ARSYES – Pse të mos flasin edhe kinezët shqip?

Nga Fatos Tarifa Botuar në DITA Për të mënjanuar çdo keqkuptim, deklaroj që në hyrje dy të vërteta: E para,

Sulmi në Kosovë/ Zveçla nxjerr foton: Një prej sulmuesve të vrarë serb, ish-truproja i Aleksandër Vulin

  Në një postim të bërë pak minuta më parë në Facebook, Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Zveçla bën

“S’mund të kërkohet përgjegjësia vetëm te Kosova”, Shqipëria për herë të parë kundër BE-së për dialogun

Shqipëria nuk mbështet deklaratën e BE për dialogun për Kosovën dhe Serbinë. Sipas Tiranës zyrtare, qendrimet e Borrell nuk janë

VIDEO: Korçari nuk dorëzohet, policia ngre vinçin dhe i futet në banesë nga dritarja

Policia e Korçës ka vënë në pranga një 30-vjeçar, që dyshohet si autor i djegies së një automjeti në rrugën

Sulmi terrorist ndaj policisë në Banjskë, 4 nga të arrestuarit lirohen për mungesë provash 

  Prokuroria e Kosovës njofton se katër perona të cilët janë arrestuar gjatë aksionit të Policisë së Kosovës, në fshatin

Do të trafikonte drejt Greqisë 52 kg kanabis për 500 euro/kg, arrestohet 45 vjeçari në Korçë

Një 45-vjeçar është arrestuar në Korçë këtë të mërkurë, i akuzuar për trafik droge. Policia bën me dije se 45-vjeçarit

GRAFIKU: Shqipëria përmirësohet në renditjen e Indeksit Global të Krimit të Organizuar, Serbia kryeson rajonin

Iniciativa Globale Kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar ka publikuar indekstin e dytë me radhë të krimit të organizuar ku janë

VIDEO: DASH dënon sulmin ndaj policëve të Kosovës, thirrje Prishtinës dhe Beogradit për dialog

Departamenti Amerikan i Shtetit i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë të shmangin çdo retorike që mund të nxisin më

Dy kryeministra të BP kërkuan “Republikën e KFOR” në Kosovë? Ka qenë Rama në bisedën me dyer të mbyllura, apo gazetarja serbe spekulon?

Situata në veri të Kosovës ka qenë shqetësimi i ngritur nga dy kryeministra të Ballkanit Perëndimor në një takim me

FOTO: Kreu i Listës Serbe puth fotografitë e tre terroristëve të vrarë nga Policia e Kosovës

Tre terroristët serbë që u vranë në Banjskë të Zveçanit janë nderuar ditën e martë në Mitrovicën e Veriut, që

Ad image

AKTUALITET

Udhëhoqi sulmin terrorist në Banjskë, qeveria serbe mohon se Radoiçiç ndodhet në spitalin e Beogradit

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë Serbe, Petar Petkoviq, hodhi poshtë pretendimet e bëra

Zjarri në pyllin e Pishporo përhapet me shpejtësi, pritet ndërhyrja nga ajri

Pylli në Pishporo të Fierit është përfshirë nga zjarri, teksa flakët vijojnë të përhapen me

VIDEO: “Fishekzjarrët ndezën abazhurin gjigant”, si nisi zjarri në lokal, ku humbën jetën 114 dasmorë, mes viktimave dyshohet dhe çifti

E paimagjinueshme është tragjedia që ndodhi në një dasmë në qytetin Nineveh të Irakut, ku

Zbardhen diskutimet në takimin e Ramës me Melonin: Italia do të mbështesë fuqishëm integrimin europian të Shqipërisë

Kryeministri Edi Rama u mikprit sot nga Kryeministrja e Republikës së Italisë Giorgia Meloni, në

GAZETA DITA

RRJETESOCIALE
Ad image
Ad image

EKONOMI

Aeroporti i Kukësit s’ka fluturime, humbja në 2022 rreth 1.5 milionë euro

Në aeroportin e Kukësit nuk po kryen më fluturime. Këtë mund ta

7.2 milionë të huaj vizituan Shqipërinë në janar-gusht 2023

Shqipëria po përjeton vitin e saj më të mirë turistik në historinë

Histori

FOTO LAJM: Pse Tirana quhej ‘e kuqe’

Ekziston një bindje që Tirana e Kuqe u quajt kështu për shkak të përkrahjes që morën në qytet idetë komuniste

Historiani Xhufi: Kryepeshkopi Janullatos do të ikë nga Kisha Autoqefale, nuk e lënë grekët

Historiani Pëllumb Xhufi kujtoi grushtin kishtar që ndodhi në gusht të 1992-shit

Musa Fratari, heroi nga Përmeti në brigjet Ebros

Prof. Asoc. Dr. Bernard Zotaj   Pak histori Jemi në periudhën kur

DENONCIMI: “Premtojnë pasaporta, falin celularë, por ne s’i harrojmë 10 të vrarët…” Presione nga Bullgaria në Censin 2023 në Shqipëri?

Shoqata maqedonase “Most” në zonën e Gollobordës, Bashkia Bulqizë, akuzon Bullgarinë se

Bota

Koreja e Veriut do të deportojë ushtarin amerikan që kaloi kufirin

  Koreja e Veriut ka deklaruar se do të deportojë ushtarin amerikan

Diplomacia në shërbim të kombit

Dr. Sadri RAMABAJA*   Libri “Doktrina putiniste dhe Kosova” nga Dr. Skёnder

Ukraina: Rusia po përpiqet të ndërtojë linjë hekurudhore për t’u lidhur me territoret e pushtuara

Një këshilltar i kryebashkiakut të Mariupolit, i cili ndodhet jashtë Ukrainës në

SPORT

GAZETADITA

UEFA rikthen Rusinë, Ukraina kërcënon!

Federata e Futbollit të Ukrainës (UAF) dënoi vendimin e Bashkimit të Shoqatave Evropiane të Futbollit (UEFA) për të kthyer ekipet e Rusisë U17 në garat

Parashikimi i Motit
10 °C
Tirana
light rain
10° _ 10°
82%
3 km/h

Osimhen i ‘vë’ minat Napolit, shpërthim total në klub

Historia e Victor Osimhen dhe Napolit duket se do të mbyllet në

Skënderbeu rikthehet te fitorja, i bën “gjëmën” Erzenit në transfertë

Feston Skënderbeu në stadiumin e Rrogozhinës. Skuadra korçare rigjeti tri pikët në Superiore pas

Muriqi shkëlqen, por Barcelona del e gjallë nga “Son Moix”!

Mallorca-Barcelona ndajnë pikët në “Estadi Mallorca Son Moix”, me sfidën e vlefshme

Manchester United gjen veten, mund Crystal Palace dhe kalon në raundin tjetër të EFL Cup

Manchester United triumfon 3-0 ndaj Crystal Palace dhe kualifikohet në raundin tjetër

Babain ia vranë, vetë u plagos/ Kush është Gjin Guri i dënuar për kanosje dhe armëmbajtje pa leje

Në Malin e Shoshit si pasojë e të shtënave, mbrëmjen e kësaj të mërkure, një person ka humbur jetën dhe

Atentat në Dukagjin, vritet babai, plagoset rëndë i biri (EMRAT)

Një person ka mbetur i vrarë me armë zjarri dhe një tjetër është plagosur në Dukagjin. Ngjarja ka ndodhur në

FOTOT: Xhama të thyer e forca të shumta policie, gjurmët që kanë mbetur tri ditë pas sulmit në Banjskë

Gjurmë të shumta kanë mbetur pas në fshatin Banjskë të Zveçanit, aty ku më 24 shtator një grup i armatosur

VIDEO: Rama pritet me ceremoni shtetërore nga kryeministrja Meloni

Kryeministri Edi Rama është pritur me ceremoni shtetërore nga kryeministrja italiane Giorgia Meloni gjatë vizitës që ai po zhvillon në

“Shqipëria po të ishte pjesë e zonës Euro, do kursente 14 mln euro në vit”

Nëse Shqipëria do të ishte pjesë e SEPA, Zonës së Pagesave në Euro, do të kursente 14 mln euro në

​FOTO: A ka lidhje grupi terrorist me Beogradin zyrtar? Ministri Sveçla publikon dokumentin

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, ka publikuar në rrjete sociale një dokument të ushtrisë serbe e cila është

“Mos i prekni telefonat…” Agjentët e BKH-së zbarkojnë në Ministrinë e Turizmit, sekuestrojnë celularët e dy zyrtarëve të lartë

Agjentët e Byrosë Kombëtare të Hetimit kanë hyrë sot befasisht në ambjentet e Agjencisë Kombëtare të Mjedisit. Mësohet se ata

Sulmi në veri të Kosovës\ Stano: Do të marrim vendim pasi të përfundojë hetimi

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano deklaroi se po presin përfundimin e hetimeve për sulmin terrorist të së dielës në

Del fotoja e Fatjon Dervishit që u ekzekutua në Sukth. Pista kryesore e hetimit, larje hesapesh

Konfliktet për aktivitete të paligjshme jashtë vendit vijojnë të prodhojnë ngjarje kriminale në Shqipëri. Rreth mesnatës në fshatin Katund të

Rama: BE të dalë me një deklaratë të dytë, të dënojë shpalljen e zisë kombëtare në Serbi

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me ministrin e Jashtëm italian, Antonio Tajani, kryeministri Edi Rama i është përgjigjur edhe

VDEKJA E ARSYES – Pse të mos flasin edhe kinezët shqip?

Nga Fatos Tarifa Botuar në DITA Për të mënjanuar çdo keqkuptim, deklaroj që në hyrje dy të vërteta: E para,

Sulmi në Kosovë/ Zveçla nxjerr foton: Një prej sulmuesve të vrarë serb, ish-truproja i Aleksandër Vulin

  Në një postim të bërë pak minuta më parë në Facebook, Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Zveçla bën

“S’mund të kërkohet përgjegjësia vetëm te Kosova”, Shqipëria për herë të parë kundër BE-së për dialogun

Shqipëria nuk mbështet deklaratën e BE për dialogun për Kosovën dhe Serbinë. Sipas Tiranës zyrtare, qendrimet e Borrell nuk janë

VIDEO: Korçari nuk dorëzohet, policia ngre vinçin dhe i futet në banesë nga dritarja

Policia e Korçës ka vënë në pranga një 30-vjeçar, që dyshohet si autor i djegies së një automjeti në rrugën

Sulmi terrorist ndaj policisë në Banjskë, 4 nga të arrestuarit lirohen për mungesë provash 

  Prokuroria e Kosovës njofton se katër perona të cilët janë arrestuar gjatë aksionit të Policisë së Kosovës, në fshatin