Pompeo, 58 vjeç, i cili ishte edhe drejtor i CIA-s, ka mbajtur fjalime dhe ka drejtuar reklama në shtetet e hershme të emërimit të Ioëa-s, Neë Hampshire dhe Karolinës së Jugut, pasi rikthimit.

Të besuarit thonë gjithashtu se Trump po synon të shpallë rikthimin e tij përpara zgjedhjeve afatmesme të nëntorit, në një lëvizje që shihet sa më shumë për të shmangur rivalët dhe për të penguar Departamentin e Drejtësisë nga ngritja e akuzave për trazirat e 6 janarit në Kapitolin e SHBA-ve të vitit të kaluar.

Trump është përpjekur të pengojë pretendentët republikanë të marrin pjesë në një garë paraprake kundër tij, por Pompeo tha se ai do të vendoste pas zgjedhjeve të ndërmjetme në konsultim me këshilltaren e tij më të afërt, gruan e tij Susan, pavarësisht se kush tjetër do të konkurronte.

“Nëse arrijmë në përfundimin se është vendi i duhur për ne dhe mendojmë se kjo është koha e duhur që ne të shkojmë të shërbejmë. . . ne do të shkojmë  dhe do ta bëjmë çështjen sa më mirë që mundemi”, tha Pompeo.

Është një strategji e rrezikshme për dikë në pozicionin e tij që do të preferonte të shmangte zemërimin e Trump.

Por ai duhet të bëjë ndërhyrje kundër Ron DeSantis, guvernator i Floridës, i cili ka më shumë tërheqje me bazën Trump.

Pompeo ishte i lidhur ngushtë me Trump, sa fillimisht ai refuzoi të pranonte fitoren zgjedhore të Presidentit Biden .

Ish-presidenti ka thënë më parë se do të zbulonte vendimin e tij për të kandiduar sërish pas votimit të nëntorit, por kuptohet se po bëhet i paduruar për shfaqjen e rivalëve.

Sondazhet e fundit sugjerojnë se gati gjysma e votuesve republikanë paraprakisht duan një alternativë për të.

a.m/dita