Analiza

Latest Analiza News

Eksperiment social apo komercial?

Nga Viktor Malaj "Nganjëherë, ndërsa virtytet vyshken, veset ushqehen me dëshirë" Aleksandër…

Cili do ta tradhtojë i pari tjetrin: Iliri apo Monika?

Nga Bedri Islami Në të gjithë këto ditë, duke parë përplasjen mes…

Çështja CEZ, pak histori për kujtesën tonë publike

Çështja CEZ, që dukej se ishte arkivuar, u kthye përsëri dhe si…

Shumëçka në këtë “rikthim të Metës” të kujton të njëjtën orvatje berishiane për pushtet e përjetësi

Nga Edona Llukaçaj Pas një heshtje disi të gjatë dhe kur shumë…

Plepizimi i Inxhinierisë së Ndërtimit

Ing. Erion Periku Botuar në DITA Në fillimin e viteve ’90, si…

Replikë nga unë, vajza e Hulusi Hakos, për letrën mbi Organizatën e Veteranëve

Përshëndetje stafit të gazetës "Dita"! Quhem Rezarta Mone, bijë e Hulusi Hakos,…

Letër profesor doktorit, për profesor doktorin që ngatërron Pargën me Patrën

Nga Niko Stylos I nderuar Prof. Dr. Ilir Yzeiri Duke dëgjuar në…

Obsesioni i Ilir Metës me Arben Rakipin (disa detaje mbi profilin e juristit)

Nga Habjon Hasani Ilir Meta sulmoi ashpër SPAK-un dhe Altin Dumanin në…

Sfida e fundit e integrimit

Prof. Dr. Ksenofon KRISAFI 10 vjet më parë kolegu dhe miku tim…