Analiza

Latest Analiza News

Më e pakta që mund të thuhet është se Shqipëria po bën diplomaci me kokën në qiell

  Nga Shaban Murati Shënim nga blloku diplomatik Cilit shtet afrikan, aziatik…

Një pyetje, që vuri në siklet ambasadorin ukrainas në vendin tonë

Nga  Gjon BRUÇI   Nga nëntë pyetjet e gazetarit Erion Habilaj (VOX…

Kthimi në shesh i gërdallës, ora e politikës shqiptare kthehet sërish mbrapa

  Nga Skënder Minxhozi Ju kishte marrë malli për oktavët e zërit…

“Shkërmoqet” qeveria britanike, BBC rendit 5 arsyet që çuan Johnson drejt dorëheqjes

Më pak se tre vjet më parë, Boris Johnson udhëhoqi konservatorët në…

Një gabim i rëndë juridik dhe politik i kryeministrit Abazoviç

  Nga Shaban Murati Botuar në DITA Askush nuk e ka shpjeguar…

Gotland, ishulli suedez nga ku mund të nisë një konflikt botëror midis Rusisë dhe NATO

Nga Enrico Franceschini   Lufta e Tretë Botërore mund të shpërthejë në një ishull…

Mësime nga Elbasani, ana tragjike dhe domethënia e madhe social-politike e vrasjes së Pjerin Xhuvanit

Nga Viktor Malaj Botuar në DITA   Ngjarja e ndodhur vjet në…

A do ta braktisë Meta Saliun? Çfarë do të ndodhte në rast se arrestohet njëri prej tyre?

Nga Bedri Islami Botuar në DITA   Sado që mund të duket…

SHËNIM: “Ta çoj djalin në shkollë me m’u ba idiot?!”

  Nga Edona Llukaçaj Botuar në DITA Diku në vitet '90, në…