Analiza

Latest Analiza News

“Mos ia hidhni Kurtit mbi kurriz, thasët që nuk janë të tij”. Për raportin Kurti-Thaçi dhe Gjykatën Speciale

  Nga Bedri Islami Botuar në DITA Nëse në Kosovë do të…

Është e qartë se bota po ndahet në dy blloqe ekonomike, që rivalizojnë për burimet dhe tregun, por jo më për ideologjitë

  Lufta në Ukrainë i ka dhënë një shtysë të re marrëdhënieve…

Të martën mbahet konferenca e parë ndërqeveritare Shqipëri-BE/ Çfarë pritet të ndodhë!

Konferenca e parë ndërqeveritare Shqipëri-Maqedoni e Veriut do të mbahet të martën,…

Integrimi në BE, çfarë pritet të ndodhë me Shqipërinë e RMV-në pas pranimit të propozimit francez!

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi të shtunën propozimin francez për zgjidhjen…

A janë “UFO-t”, armë të reja sekrete të SHBA-së, ose Rusisë?

Nga Holman W.Jenkins, Jr. Tashmë e dimë se UFO-t nuk janë sisteme…

Italia, ‘mallkimi’ i krizës së borxheve/ Prej 10 vitesh vendi përballet me situatën që as Draghi nuk e zgjidhi dot

10 vjet pasi fraza e Mario Draghi-t “Cfarëdo që do të duhet”…

Çfarë shkruhet në deklaratën e përbashkët SHBA-Izrael?

Yair Lapid, kryeministri izraelit dhe presidenti amerikan, Joe Biden, kanë nënshkruar një…

Rusët i vënë syrin Alaskës, a duhet të shqetësohet SHBA?

Aleati i afërt i Putin dhe kryetari i dhomës së ulët të…

Pacifizmi i ri ballkanik si amnisti e krimit serb

  Nga Shaban Murati Botuar në DITA Një fenomen i ri politik…