Analiza

Latest Analiza News

A bëri pazar me të ardhmen e Kosovës Hashim Thaçi?

Bedri Islami   Edhe pak javë do të bëhen dy vite që…

Dokumenti jozyrtar: Franca propozon modelin e frankofonisë për Europën jashtë BE-së

  Franca e Emmanuel Macron ka propozuar së fundmi në formë dokumenti jozyrtar idenë…

Një njeri jeton përgjithmonë tek ata që e deshën dhe e çmuan kur ishte gjallë

    Nga Fatos Tarifa Botuar në DITA U bënë dy vite…

“Një historian befasues”, analiza e Pëllumb Xhufit në dy vjetorin e ikjes së Moikomit

  Nga Pëllumb Xhufi Ne kujtojmë sot shokun e mikun e shtrenjtë…

Një rrenë vulgare, gënjeshtra e paimagjinueshme e Vuçiç në takimin me kancelarin gjerman

Shaban Murati Botuar në DITA   Presidenti serb Dobrica Çosiç ka lenë…

Ngazëllime ‘demokratike’… Kronikë e takimeve të Doktorit me anëtarët e partisë

  Nga Viktor Malaj Botuar në DITA "Ata që nuk duan të…

“Qendër hebraike dhe muze hebraik? Po nuk kemi ngritur ende as muzeun e Kosovës dhe as të Çamërisë”

  Nga Shaban Murati Në ditën e përvjetorit të Lidhjes Shqiptare të…

“E kanë quajtur njëri-tjetrin Sali Gërdeci e Like Floriri”. Sherri Meta-Berisha për Begajn? “Ja pse nuk e kanë seriozisht”

  Analisti Skënder Minxhozi shkruan se "sherri" mes Berishës e Metës për…

Lëshime të rënda strategjike, një pikë e errët e vizitës së Dendias në Tiranë, që u la kinse në heshtje

Shaban Murati Botuar në DITA   Ministria e jashtëme greke në datën…