Kulture

Latest Kulture News

Kriptokrishtërimi në Shqipëri

Nga Moikom Zeqo 1949 - 2020 Tema e kriptokrishtërimit, ose e krishtërimit…

Lajm surprizues nga Gjeorgjia, kënga e tyre përfaqësuese në Eurovisionin e këtij viti, ka “vulë” shqiptare!

Nga Johana Lubonja Botuar në DITA Një lajm surprizues vjen nga Eurovision.…

Rivlerësimi i Trashëgimisë Arbëreshe në Itali dhe rëndësia e lidhjeve me identitetin kulturor shqiptar

Dr Dorian Koçi (Shënime për librin “Arbëreshët-Shqiptarët e Italisë” të studiuesit Fatmir…

Gjykata Kushtetuese i hap rrugë menaxhimit të qytetit antik të Butrintit nga një Fondacion

Gjykata Kushtetuese rrëzoi dje me shumicë votash, kërkesën e bërë nga një…

Një aktivitet në Akademinë e Shkencave kushtuar veprës dhe figurës së Prof. Dr. Ilia Maznikut

Nga Ruben Avxhiu Në sallën “Aleks Buda” të Akademisë së Shkencave në…

Letërsia qytetare e Hiqmete Dajës

Shaban Murati Letërsia qytetare është traditë themelore e letërsisë shqipe dhe botërore…

“Ia kemi dhënë Janullatosit, por jo Fan Nolit”, absurdi me dekoratën e lartë ‘Gjergj Kastriot Skënderbeu’

Diplomati dhe sociologu Fatos Tarifa e quan “absurde dhe parodi” atë që…

Funky Days & Night / Mbrëmjeve pranverore në Tiranë do t’i shtohen 3 dite magjike te Pazari i Ri

Pazari i Ri sjell në datat 19-20-21 prill një përvojë unike, që…

Në Tiranë shfaqet filmi dokumentar për Tomas Venclova

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj priti në takim poetin, prozatorin…