Kulture

Latest Kulture News

Emil Lafe dhe gjuha shqipe

Në 84-vjetorin e profesor Emil Lafes Prof. Shefkije ISLAMAJ   Profesor Emil…

Pelivan Barjamaj iku tek yjet e këngës…

Nga Albert HABAZAJ   Nuk e mendoja dhe nuk doja kurrë ta…

Sfidë qytetarie e një emigranti nga Skrapari në Itali

Hajri Nuhu   Emiliano Biraku, tomorricar e skraparlli me vlera. Sa shumë…

Merr miqtë dhe me 6 Korrik shijo magjinë e kërcimit me balerinin Eno Peçi te Sheshi “Skënderbej”

Të mërkurën më 6 Korrik merrni miqtë tuaj dhe shkoni te Sheshi…

Gjuha dhe ligjërimi i Rexhep Qosjes në një shqyrtim monografik

  Prof. Gjovalin Shkurtaj Botuar në DITA (Rreth librit të Shefkije Islamajt,…

Një sqarim miqësor për z.Fatos Lubonja dhe ata që mendojnë se “gegërishtja është pasuri”

  Prof. Emil Lafe Botuar në DITA Në “Open” (News 24) të…

Bedri Islami, poeti, publicisti dhe shkrimtari elitar

Prof. dr. Bardhosh Gaçe Në historinë e marrëdhënieve që individët vendosin me…

Ekspozohet në muzeun e Fierit lundra prej pishe e vitit 1872

Pesë metra e gjatë dhe gjerësi 55 cm, një lundër me origjinë…

Veliaj për Vjosa Berishën: Linde si dielli dhe mbete lart në qiell për të mos perënduar asnjëherë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka shprehur ngushëllimet për ndarjen…