Kulture

Latest Kulture News

Venecia, qyteti i parë në botë që duhet të paguash për të hyrë

Numërimi mbrapsht ka filluar. Nga 16 janari 2023, vizitorët në Venecia, i…

Sopranoja Ermonela Jaho jep lajmin e keq: Gjendja ime shëndetësore është përkeqësuar

Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho, ka ndarë një lajm të…

Enkel Demi në Corriere: Nuk mund të jetosh gjithmonë në të keqe

Rrëfimi ballkanik është i pranishëm çdo vit në festivalin Passagi në sesionin…

Zbulim i ri arkeologjik në Durrës, gjendet skulptura e Artemisës në bronz

Një zbulim i ri arkeologjik është bërë në Durrës, në sajë të…

E shembi tërmeti, ringrihet Kulla C e Kalasë së Durrësit

Muret bizantine të Kullës C në kalanë e Durrësit janë rindërtuar pas…

Emil Lafe dhe gjuha shqipe

Në 84-vjetorin e profesor Emil Lafes Prof. Shefkije ISLAMAJ   Profesor Emil…

Pelivan Barjamaj iku tek yjet e këngës…

Nga Albert HABAZAJ   Nuk e mendoja dhe nuk doja kurrë ta…

Sfidë qytetarie e një emigranti nga Skrapari në Itali

Hajri Nuhu   Emiliano Biraku, tomorricar e skraparlli me vlera. Sa shumë…

Merr miqtë dhe me 6 Korrik shijo magjinë e kërcimit me balerinin Eno Peçi te Sheshi “Skënderbej”

Të mërkurën më 6 Korrik merrni miqtë tuaj dhe shkoni te Sheshi…