Kulture

Latest Kulture News

E trishtë/ Ndahet nga jeta regjisorja Vjosa Berisha

Producentja nga Kosova, Vjosa Berisha, ka ndërruar jetë këtë të enjte, pas…

Java e Kulturës Spanjolle/ Veliaj pret legjendat e basketbollit spanjoll: “Shtojmë bashkëpunimin e shkëlqyer mes dy vendeve”

Teksa në Tiranë ka nisur Java e Kulturës Spanjolle, kryebashkiaku Erion Veliaj…

Rexhep Qosja si personifikim i ndërgjegjes kombëtare

Refleksion rreth intervistës së Akademikut Rexhep Qosja në gazetën DITA, 28 maj…

VIDEO: Sherr në eventin muzikor në Athinë, lëndohet moderatorja dhe këngëtarja e njohur

Një skenë dhune për pak sa nuk ka tronditur ceremoninë vjetore të…

Abigela Voshtina zgjidhet drejtoresha e re e Teatrit të Operas dhe Baletit

Abigela Voshtina zgjidhet drejtoresha e re e Teatrit të Operas dhe Baletit.…

VIDEO: Gërmime arkeologjike në Belsh, banorët zbulojnë rrënoja

Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore, së bashku me Universitetin e Tiranës kanë…

Letrat e Moikomit, si kronika të kohës dhe njerëzorja në to

Enver Kushi   Në krye të herës, përtej fjalëve gati-gati rutinë, duke…

Teki Tartari – shkencëtari i përmasave evropiane

Kastriot Rexhepi, Londër   Krahas profesorëve të nderuar të bujqësisë shqiptare si:…

Shuhen përplasjet, “Sunny Hill” mbetet në Prishtinë, por mbahet edhe në Tiranë

Festivali “Sunny Hill” do të mbahet në Prishtinë, por edhe në Shqipëri…