Histori

Latest Histori News

Prapaskenat e gjyqit ndaj Kadri Hazbiut, zbardhet debati në zyrën e Enver Hoxhës! Ramiz Alia: Edhe Fiqiret Shehu duhej pushkatuar

Reagimin e parë për vendimet e gjyqit të Kadri Hazbiut, ish-ministrit historik…

Enigma e “priftit serb” në spitalin e Hysni Kapos dhe gjenerali i UDB nga Shishtaveci

Rreth vdekjes së Hysni Kapos ka pasur dyshime të arsyeshme nëse ishte…

Ish-partizani që u turpërua me një fletërrufe, arratisja e bujshme e familjes Bogdani

Nga Agim Blloshmi Bedri Bogdani është një nga fëmijët e Qerim Bogdanit.…

Mirë me Qemalin se “qe komunist”, po me Bilalin ç’patën?!

Para 25 vjetëve, në vitin 1999, Kryesia e Shoqatës Atdhetare “Labëria” (atëhere…

Dy vajzat në këtë foto janë bijat e dy ish-kryeministrave shqiptarë, historia rozë me gjeneralin gjerman…

Vajzat në këtë foto quhen Mediha Frashëri dhe Shehnisha Libohova, e para…

Rrëfimi ndryshe i Edi Ramës: “Gruaja ruse e Kristaqit dhe historia e drogës që nisi nga një akuzë për KGB-në”

Në një intervistë për revistën e njohur franceze “BeauxArts Magazine”, dhënë në…

Rrëfimi i Mit’hat Havarit për ballafaqimin me dy regjimet: Çfarë zbulova nga dosja e Sigurimit

Janë të shumtë ata që e njohin Mit’hat Havarin si ish-drejtues të…

HISTORI: Zejnepe Vlora dhe vetëvrasja misterioze e dhjetorit 1932 që çmendi shtypin francez dhe britanik

Kjo është një ngjarje misterioze dhe e mbajtur sekret, të cilën shtypi…