Histori

Latest Histori News

10 PRILLI / “Beleri në vrasjet e Peshkëpisë”, vëllai i ushtarakut të vrarë në 1994: Shteti i di emrat e autorëve

30 vjet më parë një bandë të armatosur greke nën emërtimin Fronti…

Një sqarim i detyruar për luftimin në Koshare

Nga Dilaver Goxhaj Si përherë,, edhe në 9 prillin e vitit 2021…

Historia e “burrit të çuditshëm” që notoi 18 orë nga Velipoja në Ulqin për t’u arratisur nga Shqipëria në 1987

Në vitin 1987, një notar profesionist 22-vjeçar i quajtur Tonin Gjini hyri…

“Fatos Nano u dobësua, ra 48 kilogram”/ Mjeku Lutaj tregon takimin me ish-kryeministrin socialist pasi doli nga spitali

Vetëm pak ditë më parë, pikërisht të premten, në këtë sedilje ishte…

Kabllot sekrete amerikane në ’73: Qeveria shqiptare, e shqetësuar për miratimin e Rezolutës për Vorio Epirin

Në faqen e njohur WikiLeaks ka më shumë se 1.7 milionë dokumente…

“Sirtari i Hekuranit”, një histori mes Ramiz Alisë, Fatos Nanos dhe gjermanëve në 1986

Kur diskutohet për futjen e Shqipërisë me BE, sot ka pesimizëm të…

7 PRILLI / Pse qëndrimi ndaj Antifashizmit, nuk është thjesht një qëndrim ndaj së kaluarës

Nga Moikom Zeqo 1949-2020 Kur vijnë data si 7 prilli apo përvjetoret…

FOTO: 7 prill 1939, si u pushtua Shqipëria

Vendimi për pushtimin e Shqipërisë nga Mbretëria e Italisë u mor më…

Çfarë ndodhi në prill 1991 në Shkodër, rrëfimi i pazakontë i një prej të dënuarve

Gjek Celaj ishte zv.shef i policisë së Shkodrës në kohën e vrasjeve…