Histori

Latest Histori News

Kush ishte kunata e Skënderbeut të cilën serbët e quajnë “nënë”

Angjelina është një shenjtore e Kishës Ortodokse, të cilën sllavët e nderojnë…

VIDEO: Historia e rrallë e të dënuarit me vdekje që kërkohej në gjithë Shqipërinë dhe fshihej në shtëpinë e zv.kryeministrit

Marrëdhëniet njerëzore shpesh janë një ndërthurje e politikës, luftës, ndjesive të forta…

“Dokumente diplomatike italiane” i Erarba Çirakut, një botim me vlera të shumta

Nga Ksenofon Krisafi Botuar në DITA Veprimtaria për eksplorimin e arkivave vendase…

Kujtimet e Musine Kokalari: Mit’hat Frashëri, Nexhmije Hoxha dhe 4 Shkurti 1944

Në hapësirën e së majtës shqiptare për vendin që zë socialdemokracia, do…

Ka mbetur në memorien e shqiptarëve si “Nata e Shën Bartolomeut”, çfarë ndodhi në 4 shkurt 1944 në Tiranë

Nga Marenglen Kasmi Botuar në DITA Ngjarja e 4 shkurtit 1944 ka…

Provat bërthamore në Kazakisatan dhe efektet tek popullsia lokale

Në Kazakistan, një zonë ku dikur realizoheshin provat bërthamore vazhdon të jetë…

Si u vra Vasil Shanto dhe kush e vrau

Nga Bedri Islami Botuar në DITA Në paraqitjet e tij për figurën…

Si u shpëtua nga vrasja fëmijë / Një histori për Pirron e Epirit

Nga Moikom Zeqo   Dijetari i njohur i antikitetit Plutarku, në veprën…

Si do ishte bota nëse Lufta II Botërore nuk do kishte ndodhur…

Ndonëse nuk ishte lufta që i dha fund të gjitha luftërave, siç…