e përditshme info-analitike
Universiteti Marin Barleti

 


Sport
1

Pas 6 sezonesh, kryeqyteti dominon kreun e Superligës

Java 8-të e Kategorisë Superiore flet me gjuhën e kryeqytetit. Pas më shumë se 6 viteve dy skuadra nga metropoli udhëheqin kampionatin shqiptar me pikë të barabarta. Tirana dhe Partizani pas fitoreve respektive ndaj Kuk...


lojtarte tane ne serbi

Himni shqiptar “trondit” serbët në Beograd

Edhe pse ishin 30 mijë tifozë dhe huliganë serbë që fishkëllenin himnin shqiptar, lojtarët e skuadrës sonë kombëtare e kanë bërë atë që të buçasë në tërë stadiumin. Në foton që sjell gazeta “Dita”, da...xhaka

Presidenti i Federatës serbe sulmon Xhakën

Kreu i Federatës Serbe të Futbollit, Tomislav Karaxhiç deklaron për mediat serbe se Taulant Xhaka ka marrë urdhra nga pankina e kombëtares shqiptare, për të sulmuar lojatarin Mitrovic, i cili e preku i pari flamurin me ...


arlind-ajeti

Sfida me Serbinë, nxit lojtarët shqiptarë, Ajeti: Dua të luaj për Shqipërinë

Pas sfidës me Serbinë, janë me dhjetëra lojtarë me origjinë shqiptrare që duan të mbrojnë ngjyrat kuq e zi. Lojtari i skuadrës së Baselit, Arlind Ajeti, ka vendosur që të luajë me Kombëtaren shqiptare. Ai konside...skedina

Serbi-Shqipëri zhvillohet me 9 nëntor 2014!

Qetësohuni. Fjala është për ekipet me të njëjtin emër që luajnë në Ligën e Dytë të Landit të Vjenës (Austri)! Në dhjetë ndeshjet e para, ekipi shqiptar SV Albania ka shkëlqyer duke grumbulluar 25 pikë (8 fito...


xhani-de-biazzi-13707002061

De Biazi, i përgjigjet Mihajloviçit: Ndeshja kishte rrezikshmëri të lartë

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Xhani De Biazi, ka rrëfyer për tmerrin në Serbi. Italiani ka dhënë një intervistë Calciomercato.it, ndërsa i ka dhënë edhe një përgjigje Sinisa Mihajloviçit. “Për ndeshjen Serbi...2

SHËNIM: Mos t’ia kërkojmë më kot UEFA-s, atë që do e vendos diplomacia

Thënia: “Futbolli nuk duhet të ngatërrohet me politikën”, e artikuluar së tepërmi këto ditë diplomatikisht në emër të parimeve – e tha dhe Kukan – ja vlen si postulat në një botë parimesh, por jo në k...


cana

Cana-Platinisë: Po sikur tifozët serbë të kishin thika?

Deklarata e Mishel Platinisë, se çfarë do të ndodhte nëse droni që ngriti flamurin shqiptar në Beograd do kishte bombë, ka acaruar shumë shqiptarët. Platinisë i është përgjigjur kapiteni Lorik Cana, në një inter...platini

Platini: Mund të kishte probleme edhe nëse Shqipëria luante me Greqinë apo Maqedoninë

Kreu i UEFA-s, Mishel Platini, vazhdon me deklaratat e tij provokuese pas dhunës në stadiumin e Beogradit në ndeshjen Serbi-Shqipëri. Sipas tij, dhunë mund të kishte edhe nëse Shqipëria do të ndodhej në të njëjtin g...


taulanti

Babai i Xhakës i tërheq veshin Arian Çanit: Kujdes kur i flet zemrës së shqiptarëve

Deklaratat e gazetarit te Tv Klan Arian Çani se Taulant Xhaka gaboi që shkoi për ta marrë flamurin dhe se ai ishte provokatori i asaj qe ndodhi ne Beograd, ka sjellë edhe reagimin e babait të futbollistit të Kombëtares ...