Kulture

Latest Kulture News

Teki Tartari – shkencëtari i përmasave evropiane

Kastriot Rexhepi, Londër   Krahas profesorëve të nderuar të bujqësisë shqiptare si:…

Shuhen përplasjet, “Sunny Hill” mbetet në Prishtinë, por mbahet edhe në Tiranë

Festivali “Sunny Hill” do të mbahet në Prishtinë, por edhe në Shqipëri…

Tragjedi në xhirimet e filmit të Netflix, dy aktorë të vdekur dhe 6 të plagosur

Dy aktorë të serialit Netflix, "The Chosen One" u vranë dhe gjashtë…

Ora e historisë së Çamërisë ecën ngadalë, por nuk ndalet

Nga DHIMITËR SHTËMBARI Përfundime e mesazhe për librin “Vendbanimet në hapësirën historike…

Kredoja e nderit të një ambasadori

NGA PANO HALLKO Në Fjalorin e Shqipes së Sotme, fq. 552, shpjegohet…

Bedri Islami, poeti, publicisti dhe shkrimtari elitar

Prof. dr. Bardhosh Gaçe Në historinë e marrëdhënieve që individët vendosin me…

Poeti që kalëron me kohën

Nga Vangjush Ziko   Kam mbi tavolinë ciklin e poetit Moikom Zeqo…

Ksenofon Krisafi: Moikomi për historinë e shtetit dhe të drejtës shqiptare

Prof. Ksenofon Krisafi* Botuar në DITA   Moikom Zeqo, përvjetori i dytë…

Shpallet fituesja e “Muza Competition”, që solli në Tiranë artistë nga Kosova

“MUZA Competition”, konkursi që bashkon tradicionalen dhe modernen dedikuar të rinjve në…