Kulture

Latest Kulture News

Poeti që kalëron me kohën

Nga Vangjush Ziko   Kam mbi tavolinë ciklin e poetit Moikom Zeqo…

Ksenofon Krisafi: Moikomi për historinë e shtetit dhe të drejtës shqiptare

Prof. Ksenofon Krisafi* Botuar në DITA   Moikom Zeqo, përvjetori i dytë…

Shpallet fituesja e “Muza Competition”, që solli në Tiranë artistë nga Kosova

“MUZA Competition”, konkursi që bashkon tradicionalen dhe modernen dedikuar të rinjve në…

NËNA, E DINTE!

  Nga Koloreto Cukali Botuar në DITA Të kthesh filmin “Festen” (1998)…

Shaban Murati, diplomati që punon sa një institucion i tërë

Shpendi Topollaj   Me diplomatin Shaban Murati vetëm një herë, vite më…

“Sunny Hill”, organizuar nga Dua Lipa do të organizohet në Tiranë, arsyet pse festivali u zhvendos nga Prishtina

Festivali më i madh që u organizua disa herë në Kosovë, “Sunny…

Sitet arkeologjike dhe teatrot antikë, në fokus të turizmit ndërkufitar

Nga Vangjel Shumeli Sitet arkeologjike, kryesisht teatrot antike janë kthyer vitet e…

Ksenofon Krisafi si emblemë e Lunxhërisë dhe shqiptarisë

  Nga Xhevdet Shehu Kjo është një ditë urimi dhe e bekuar…

Dy vjet pa Moikomin, bota e letrave dhe akademikët mblidhen për ta kujtuar

Dy vite pas ndarjes nga jeta të akademikut Moikom Zeqo, bota e…