Kulture

Latest Kulture News

Abigela Voshtina zgjidhet drejtoresha e re e Teatrit të Operas dhe Baletit

Abigela Voshtina zgjidhet drejtoresha e re e Teatrit të Operas dhe Baletit.…

VIDEO: Gërmime arkeologjike në Belsh, banorët zbulojnë rrënoja

Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore, së bashku me Universitetin e Tiranës kanë…

Letrat e Moikomit, si kronika të kohës dhe njerëzorja në to

Enver Kushi   Në krye të herës, përtej fjalëve gati-gati rutinë, duke…

Teki Tartari – shkencëtari i përmasave evropiane

Kastriot Rexhepi, Londër   Krahas profesorëve të nderuar të bujqësisë shqiptare si:…

Shuhen përplasjet, “Sunny Hill” mbetet në Prishtinë, por mbahet edhe në Tiranë

Festivali “Sunny Hill” do të mbahet në Prishtinë, por edhe në Shqipëri…

Tragjedi në xhirimet e filmit të Netflix, dy aktorë të vdekur dhe 6 të plagosur

Dy aktorë të serialit Netflix, "The Chosen One" u vranë dhe gjashtë…

Ora e historisë së Çamërisë ecën ngadalë, por nuk ndalet

Nga DHIMITËR SHTËMBARI Përfundime e mesazhe për librin “Vendbanimet në hapësirën historike…

Kredoja e nderit të një ambasadori

NGA PANO HALLKO Në Fjalorin e Shqipes së Sotme, fq. 552, shpjegohet…

Bedri Islami, poeti, publicisti dhe shkrimtari elitar

Prof. dr. Bardhosh Gaçe Në historinë e marrëdhënieve që individët vendosin me…