Enciklopedi

Më tepër: en
Latest Enciklopedi News

FOTO: Afrika po ndahet në dy kontinente dhe një oqean i ri po lind në Tokë

Një oqean i ri pritet të krijohet në Tokë dhe të ndajë…

Mos e humbisni! Pamje spektakolare, qielli i Finlandës mbulohet nga aurorat shumëngjyrëshe

Një stuhi gjeomagnetike shumëngjyrëshe ose siç njihen ndryshe aurora janë shfaqur në…

Libri i recetave të gatimit, që vlen gjysmë milion euro del në ankand

Një libër gatimi i vlerësuar në gjysmë milioni euro, “Viandier” nga Taillevent,…

Ky është vendi më i pasur në Europë, shënon vitin e tretë të transportit publik falas

Duket më se e vështirë të imagjinohet, por, nëse keni jetuar në…

E vërteta e zjarrit që Hitleri e përdori për eliminimin e kundërshtarëve

Kur në një mëngjes të ftohtë janari të vitit 1934, Martin van…

Myku infektues që i reziston ilaçeve po alarmon SHBA-në

Quhet “Candida Auris”, është një sëmundje kërpudhore e lëkurës që po përhapet…

Zbulohet pas 196 vjetësh shkaku i vdekjes të Beethoven

Ludwig van Beethoven ka gjasa të ketë vdekur nga problemet në mëlçi.…

“Më ka lënë pa fjalë”, Bill Gates: Epoka e inteligjencës artificiale sapo ka filluar

Bill Gates publikoi një letër me shtatë faqe të quajtur "Epoka e AI ka filluar" duke…

Këta janë 15 vendet ku jetojnë pothuajse të gjithë miliarderët e botës

Bota ka afërsisht 3311 miliarderë, por a e dini se shumica janë…