Analiza

Latest Analiza News

Tre paradokset e atyre që shqetësohen nga fjalimi i Edi Ramës 

  Nga Mero Baze Debati mbi gjuhën e përdorur nga Edi Rama…

Gjuha e Ramës dhe përse Beogradit i intereson acarimi i marrëdhënieve midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

  Nga Shaban Murati Shënim nga blloku diplomatik Në qarqet diplomatike europiane…

Rexhep Qosja si personifikim i ndërgjegjes kombëtare

Refleksion rreth intervistës së Akademikut Rexhep Qosja në gazetën DITA, 28 maj…

Platforma diplomatike e çështjes çame

Nga Shaban Murati Botuar në DITA Çeshtja çame është një çeshtje e…

Sa vite duhen për ndërtimin e autostradave kryesore në Ballkan?

Qytetarët e disa vendeve të rajonit presin me dekada të përjetojnë përfitimet…

“Ore, ky Enveri i dha fund dembelizmit”. Komunizmi dhe 30 vitet pas tij sipas një miku gjerman të Shqipërisë

  Michael Schmidt-Neke është një mik i shqiptarëve dhe merret prej dekadash…

Analiza: Çfarë do të ndodhë pas pakësimit të gazit nga Rusia në Evropë?

Nuk është vala e nxehtë e verës ajo që po i bën…

Zonja Kim, antikorrupsioni dhe harta e re gjyqësore

  Nga Viktor Malaj Botuar në DITA Para pak ditësh, qeveria shqiptare…