Histori

Latest Histori News

Europa dhe turqit u bënë bashkë: Historia që dhemb, si ia mori Mali i Zi, Ulqinin, Shqipërisë

Më 26 qershor 1880, Ambasadorët e Fuqive të Mëdha në Stamboll, vendosën…

Nga rusët dje, te amerikanët sot, ka apo nuk ka naftë në Shpirag, rrëfimi i Fatmir Shehut

“Shpiragun de facto, ne e kemi studiuar shumë vite përpara 1990-s, që…

Disa kujtime dhe detaje në 30 vjetorin e Masakrës së Peshkëpisë

Nga Sefer Pasha Botuar në DITA Më 11 prill të vitit 1994…

FAKSIMILE: Kush është ish-ministri i Brendshëm i Shqipërisë që ka pranuar se ka pasur ofertë për të qenë agjent i UDB

Ish-ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Flamur Noka, ka pranuar se ka marrë…

10 PRILLI / “Beleri në vrasjet e Peshkëpisë”, vëllai i ushtarakut të vrarë në 1994: Shteti i di emrat e autorëve

30 vjet më parë një bandë të armatosur greke nën emërtimin Fronti…

Një sqarim i detyruar për luftimin në Koshare

Nga Dilaver Goxhaj Si përherë,, edhe në 9 prillin e vitit 2021…

Historia e “burrit të çuditshëm” që notoi 18 orë nga Velipoja në Ulqin për t’u arratisur nga Shqipëria në 1987

Në vitin 1987, një notar profesionist 22-vjeçar i quajtur Tonin Gjini hyri…

“Fatos Nano u dobësua, ra 48 kilogram”/ Mjeku Lutaj tregon takimin me ish-kryeministrin socialist pasi doli nga spitali

Vetëm pak ditë më parë, pikërisht të premten, në këtë sedilje ishte…