Histori

Latest Histori News

Kabllot sekrete amerikane në ’73: Qeveria shqiptare, e shqetësuar për miratimin e Rezolutës për Vorio Epirin

Në faqen e njohur WikiLeaks ka më shumë se 1.7 milionë dokumente…

“Sirtari i Hekuranit”, një histori mes Ramiz Alisë, Fatos Nanos dhe gjermanëve në 1986

Kur diskutohet për futjen e Shqipërisë me BE, sot ka pesimizëm të…

7 PRILLI / Pse qëndrimi ndaj Antifashizmit, nuk është thjesht një qëndrim ndaj së kaluarës

Nga Moikom Zeqo 1949-2020 Kur vijnë data si 7 prilli apo përvjetoret…

FOTO: 7 prill 1939, si u pushtua Shqipëria

Vendimi për pushtimin e Shqipërisë nga Mbretëria e Italisë u mor më…

Çfarë ndodhi në prill 1991 në Shkodër, rrëfimi i pazakontë i një prej të dënuarve

Gjek Celaj ishte zv.shef i policisë së Shkodrës në kohën e vrasjeve…

Historia ndryshe: Prapaskenat e ngritjes së Ramiz Alisë si pasardhës i Enver Hoxhës

Nga Asim Bedalli* Me vdekjen e Enver Hoxhës, Ramiz Alia kishte shansin…

FOTO: Tragjedia e anijes italiane që shpërtheu në brigjet e Sazanit

Studiuesi Auron Tare ka sjellë në vëmendje fatin tragjik të anijes italiane…

Letrat sekrete: Historitë e ushtarakëve shqiptarë dhe grave ruse në vitet ’50

Nga Alqi Koçiko Botuar në DITA Ata vinin nga lufta. Shumica dërrmuese…

Mesnata e tmerrshme e 106 viteve më parë në Kepin e Rodonit

Shumë pak nga ata që vizitojnë sot Kepin piktoresk të Rodonit, e…