e përditshme info-analitike
Universiteti Marin Barleti

 
SHËNIM: Fitoi Ivani!

    Pritej që të ishte e ndyrë, por jo kaq e ndyrë. Pritej të ishte politike, por jo kaq hileqare dhe konjukturale. Pritej të ishte e padrejtë, por jo...

SHËNIM: Fati i “moskallëzuesve” të krimit në vjedhjen e energjisëNëse vjedhjen e energjisë, kjo qeveri po tenton ta trajtojë si akt kriminal, jo vetëm sociologjikisht por dhe me referencë ligjore, atëherë duhet patur parasysh se ky krim ka dhe moskallëzues; pra që janë për t`u ndëshkuar dhe ata, sipas kodit penal. Po cilët janë ata? Ata janë...

Rama: UEFA i vuri vetes një minus të madh. Ndeshja e kthimit në Shkodër me 20 mijë kuqeziKryeministri Edi Rama ka reaguar pas vendimit të UEFA-s për ndeshjen Serbi-Shqipëri. Ai ka vendosur si foto profili, nje flamur kombetar dhe thotë se sot nuk u bë drejtësi për atë që ndodhi në Beograd. Për këtë arsye, Rama thotë se FSHF bën mirë që t’i shkojë betejës gjyqësore...

Mediat serbe: Fituam pa pikë, do të ankimojmë vendimin“UEFA: Serbia fiton pa pikë!,” raportoi agjensia serbe e lajmeve B92. Serbia e ka fituar ndeshjen e ndërprerë me 3 pikë në tavoline sepse skuadra shqiptare ka braktisur ndeshjen, por ato i janë hequr për shkak të dhunës. B92 raporton gjithashtu se Federata Serbe e Futbollit do të...

Kryepolici i ndëshkimeve rrugore: Më mirë t’ju kthehet djali pa patentë se patenta pa djalë


Entela Resuli - INTERVISTE
Ndryshimi i Kodit Rrugor, vendosja e masave shtrënguese ndaj shoferëve që shkelin rregullat e qarkullimit, rritja e gjobave, shihet si një mundësi për të disiplinuar drejtuesit e automjeteve. Ka nga ata që i shohim këto ndryshime dhe masa të ekzagjeruara të Policisë Rrugore dhe...

A legjitimoi UEFA dhunën dhe racizmin? Disa tituj nga mediat e huajaMediat ndërkombëtare janë shprehur të habitura me vendimin e marrë nga UEFA për ndeshjen Serbi-Shqipëri. Sipas tyre, me këtë vendim UEFA legjitimoi dhunën dhe racizmin. “UEFA tregohet e butë me serbët”, shkruajnë mediat kroate. “Serbia shpërblehet me fitore për dhunën...

Vendimi i UEFA-s është në kundërshtim të plotë me rregulloren e sajmediat
Rregullorja e përcakton qartë se, kur kemi të bëjmë me hyrje të tifozëve në fushë, hedhje ne fushen e lojes te sendeve te forta dhe fishekzjarreve, ekipi vendës e humbet ndeshjen në tavolinë, me rezultatin 3-0. Sipas rregullores, Shqipërisë i takonte fitorja 0-3 për këtë...

FSHF: Vendimi i UEFA-s është i çuditshëm dhe i papranueshëm3661037
Federata Shqiptare e Futbollit ka reaguar pas vendimit të komisionit të disiplinës. Sekretari i FSHF-së, Ilir Shulku, ka thënë se vendimi është i çuditshëm dhe i papranueshëm. Sipas tij, Komisioni e ka marrë këtë vendim pas raportit të arbitrit anglez, Atkinson, i cili ka...

SKANDALI UEFA: Shqipëria humbet 3-0 në tavolinë sepse “nuk pranoi të kthehet në fushë”UPDATE: Komisioni i Disiplinës në UEFA  i ka dhënë në tavolinë fitoren Serbisë 3-0. Shkak për këtë, sipas Komisionit, është fakti se Shqipëria nuk ka pranuar të kthehet në fushë. Ndërkohë, Serbisë do t’i hiqen tre pikë nga renditja dhe do të luajë dy ndeshje pa...

Data e çlirimit, 4 dhjetori? Pas intervistës me një prej atyre që do rishkruajnë historinëfisher
Lufta Antifashiste ka qenë një përzierje mes rezistencës antifashiste dhe elementëve të luftës civile, ndërsa data e Çlirimit të vendit duhet të jetë data 4 dhjetor, e dokumentuar nga dokumentet gjermane. Këto janë dy tezat që historiani i njohur amerikan Bernd Fisher, ka...

Duka: Jam i zhgënjyer, por e prisja. Raportet me Platininë, të njëjtaKreu i FSHF-së, Armando Duka, ka thënë se ndihet i zhgënjyer nga vendimi i UEFA-s. Megjithatë, ai thotë se priste një vendim të tillë. “Jam i zhgënjyer, po ndoshta dhe e prisja. Nuk jam i sigurtë se çfarë duhet thënë tani. I zhgënjyer duke pretenduar që do kishte një...
Rajon / Botë

Mediat angleze paralajmërojnë daljen e Britanisë nga BE

Britania e Madhe është gati për të dalë nga Bahkimi Europian. Gazeta britanike Daily Mail shkruan se Cameron paralajmëron Europën se Britania është më afër...
Damir Fazllic [majtas] me ish ministrin e transportit dhe telekomunikacionit Lulzim Basha [djathtas], sot kryetar i Bashkisë së Tiranës dhe kreu i Partisë Demokratike

BIRN: Dëshmia e dy biznesmenëve amerikanë: 1 milionë USD në llogarinë e Fazlliç që Berisha të firmoste


BIRN
  Dy biznesmenë amerikanë që nisën një sipërmarrje të përbashkët me britaniko-boshnjakun Damir Fazlliç pretendojnë se ata i dhanë atij 1 milionë dollarë për t’ia kaluar ato Partisë Demokratike të Shqipërisë në këmbim, thonë ata, të miratimit të marrëveshjes nga...
14139890999869

John Kerry: Merkel, një partnere e domosdoshmeTakimi i zhvilluar mes Angela Merkel dhe Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka shërbyer për të dhënë një pasqyrë të detajuar të të gjitha çështjeve të axhendës ndërkombëtare: Shteti Islamik, programi bërthamor në Iran, Afganistan dhe natyrisht Ukraina dhe kriza e Ebolas....

Beograd, Enver Hoxhaj kërkon njohjen e pavarësisë së KosovësMinistri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, kërkoi njohjen e vendit të tij nga ana e Serbisë, gjatë vizitës së parë që realizon një shef i diplomacisë kosovare që pasi Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008. “Nga këndvështrimi ynë, dialogu duhet të përfundojë...

Elefanti në dhomë, ose rusifikimi i Serbisë


Nga Jelena Milic*
Nga fundi i korrikut 2014, Aleksandër Vuçiç, kryeministër i Serbisë, informoi publikun dhe parlamentin se vendi ishte në një situatë tepër të vështirë. Ai nënvizoi se i takonte parlamentit të Serbisë të vendoste nëse duhej të ndiqte rrugën e BE-së për t’i vendosur sanksione...

Ali Ahmeti: Si e refuzova propozimin për ndarjen e territoreve të MaqedonisëKryetari i Partisë Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, tregon për herë të parë se si refuzoi ndarjen e Maqedonisë gjatë kohës së konfliktit atje. Në atë kohë Ahmeti ishte drejtues i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare të Maqedonisë dhe bashkë me shtabin, nuk...

Terror në Kanada, terroristët sulmojnë parlamentinKanadaja është në shok. Parlamenti është në qendër të sulmeve terroriste. Për momentin numërohen një ushtar i vrarë dhe dy të tjerë të plagosur që duket se janë në gjendje të qëndrueshme. Sipas informacioneve të fundit, kanë ndodhur tre sulme në Otava, të treja në ndërtesa...
Sport

Mediat serbe: Presidenti i FSF Tomislav Karaxhixh do japë dorëheqjen

Pas vendimti të UEFA-s se Serbia do të luajë dy ndeshje pa tifozë dhe do të paguajë 100 mijë euro, pritet edhe dorëheqja e Presidentit të Federatës Serbe të...
3

Meha: Sa më shumë të na dënojnë, aq më shumë do na bashkojnëMesfushori i Kombëtares sonë, që luan në Gjermani tek Paderbon, Alban Meha, ka reaguar pas vendimit të UEFA-s. Ai thotë se asgjë nuk mund ta ndalë Kombëtaren. Ai thotë se ky vendim na bashkon dhe na bën më të fortë, ndërsa premton se Shqipëria do ta ngrejë flamurin kuq e zi...
7

Tages Anzeiger: Turpi i UEFA-s, pas turpit të Beogradit!Gazeta “Tages Anzeiger” e quan skandaloz vendimin e UEFA-së për dhënien e fitores në tavolinë Serbisë, pas dhunës së ushtruar nga tifozët e saj në ndeshjen me Shqipërinë. Sipas kësaj gazete, ky është një vendim i vështirë të përpihet. Kjo, duke qenë se incidente të...

Mediat serbe: Fituam pa pikë, do të ankimojmë vendimin“UEFA: Serbia fiton pa pikë!,” raportoi agjensia serbe e lajmeve B92. Serbia e ka fituar ndeshjen e ndërprerë me 3 pikë në tavoline sepse skuadra shqiptare ka braktisur ndeshjen, por ato i janë hequr për shkak të dhunës. B92 raporton gjithashtu se Federata Serbe e Futbollit do të...

Vokrri: Vendimi i UEFA-s, skandalozPresidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Fadil Vokrri, vendimin e UEFA për ndeshjen e ndërprerë në mes Serbisë dhe Shqipërisë, e ka quajtur skandaloz. “Sot në mëngjes me njoftoj presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF), Armando Duka për vendimin që ka...

A legjitimoi UEFA dhunën dhe racizmin? Disa tituj nga mediat e huajaMediat ndërkombëtare janë shprehur të habitura me vendimin e marrë nga UEFA për ndeshjen Serbi-Shqipëri. Sipas tyre, me këtë vendim UEFA legjitimoi dhunën dhe racizmin. “UEFA tregohet e butë me serbët”, shkruajnë mediat kroate. “Serbia shpërblehet me fitore për dhunën...

Balaj tallet me Platininë: Më fal për stolin, desh e theva me kokëNjë prej futbollistëve të Kombëtares shqiptare që ra pre e dhunës së tifozëve serbë në ndeshjen Serbi-Shqipëri, Bekim Balaj, ka ironizuar me vendimin e marrë nga UEFA. Ai i ka kërkuar falje Platinisë për stolin me të cilin u godit në kokë. “Më fal Platini për stolin,...


DITA, sot në kioskë

1 Koment | 1 535 lexime |  Shperndaje


Opinione

Udhëkryqi i Kosovës


Nga Bedri Islami
U bënë katër muaj që Kosova ndodhet në udhëkryqin më të rëndë të saj politik të 15 viteve të fundit. Ajo, si kurrë ndonjëherë, është me qeveri dhe pa qeveri, është me kuvend dhe...
komente | 50 lexime |  Shperndaje

Për cilin nacionalizëm është fjala? (dhe një rrëfim nga vajza e mbijetuar e Adem Jasharit)


Nga Bedri Islami
Ditët e fundit, pas ndeshjes së ndërprerë të futbollit dhe ngjarjeve që vazhdojnë ta pasojnë, njëra ndër kryefjalët e ditës është nacionalizmi. Të duket sikur ishte pritur vetëm një...
10 Komente | 1 929 lexime |  Shperndaje

PD kërkon Fuqitë e Mëdha


Nga Alqi Koçiko
  Opozita është në gjendjen më të keqe të mundshme. Ky konstatim mund të thuhej vazhdimisht këto muajt e fundit, por më i vërtetë se kurrë është këto orë. “Riorganizimi dhe...
9 Komente | 1 169 lexime |  Shperndaje

Më urre që të ekzistoj!


Nga Ermir Hoxha
Mes zhurmërimës me eko të zgjatur disaditore për çfarë ndodhi një javë më parë në Beograd, ishte dhe një zëth ankimtar: ai i ardhur nga një përfaqësi politike e minoritetit grek në...
komente | 333 lexime |  Shperndaje

Adieu, Michel!


Nga Pëllumb Kulla
-Letër, shumë e hapur, Platinisë të këtyre ditëve- Për herë të parë po mundohem të shpjegoj se si një figurë e dashur, rrezikon më shumë se të padashurat, që në një qëndrim të...
21 Komente | 2 784 lexime |  Shperndaje

...
23 Komente | 3 987 lexime |  Shperndaje
Sondazh

A ESHTE I DREJTE VENDIMI I RAMES PER TE MOS ANULUAR VIZITEN NE BEOGRAD?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Media
misii

Serbia tërhiqet nga gara e “Miss Globe” në ShkodërNga vende të ndryshme të botës, 44 vajza do të marrin pjesë këtë vit në edicionin e 41-të, të “Miss Globe”, i cili për të 11-in vit organizohet në Shqipëri. Si çdo herë tjetër, organizatorët kanë hartuar turin turistik të vajzave që vijnë nga të pesë kontinentet dhe që...
komente | 344 lexime |  Shperndaje
Video

Ma i amel se shpirti kurrgja s’ka


KOSOVË

Me fjalën e huej mos i baj ner kuj


KRUJË

Nuk ka më të mirë mësim se vuajtja


JUG

Çfarë ishte Marrëveshja e Moncës?

I nderuar lexues! Marrëveshja e Moncës (nëntor 1897) ishte një marrëveshje verbale (në Monza të Italisë) midis ministrit të jashtëm të Austro-Hungarisë Goluhovski dhe kryeministrit italian Rudini për ruajtjen e status quo-së në Shqipëri, si dhe në të gjithë Ballkanin. Në qoftë se gjendja ekzistuese nuk do të mund të mbahej më gjatë, ndryshimi në […]

Një njeri mund të vdesë, kombet mund të lindin e të shuhen, por një ide jeton përgjithmonë


John F.Kennedy Politikan (1917-1963)

Një vdekje është tragjedi, miliona vdekje janë statistikë


Joseph Stalin Politikan (1878-1953)

Ai i cili asnjëherë nuk ka gabuar, asnjëherë s’ka provuar diçka të re


Albert Einstein Shkencëtar (1879-1955)


Gjeni Diçiturën
MIKROFONAT

REKLAMA